Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Nový web má podnikatelům pomoci s hlídáním termínů a povinností

27. 9. 2017

Poslaneckou sněmovnou prošel návrh na vytvoření webu, který by sdružoval povinnosti, které podnikatelům plynou z právních norem. Aplikace s názvem Právní elektronický systém získala zkrácené označení PES. Její demoverzi připravila Hospodářská komora již loni. Díky jejímu zlegalizování získá přístup do registru osob. Podnikatelé by se do aplikace přihlašovali pomocí datové schránky. Aplikace bude obsahovat jednotlivé povinnosti podnikatele včetně konečných termínů. Jakmile se bude některý termín blížit, odešle aplikace podnikateli e-mail nebo zprávu na mobilní telefon.

V současné době je v demoverzi nahráno deset zákonů v četně živnostenského zákona. První podnikatelé by ji měli vyzkoušet mezi říjnem a listopadem. Návrh zákona počítá, že do 1. ledna 2019, kdy končí první vlna spouštění aplikace, bude spravovat 13 zákonů - zejména univerzální normy důležité pro každého podnikatele. Kompletní by aplikace měla být až do konce roku 2022.

Efektivitu systému by mělo přidat ustanovení, které orgánům veřejné moci zakazuje ukládat státní správě sankce za nesplnění povinností, které nebudou zpracovány do přehledně strukturované přílohy. Právě z těchto strukturovaných příloh se budou načítat údaje do aplikace PES. PES by měl podnikatelům ušetřit 43 miliard korun ročně. Podle průzkumů věnují podnikatelé administrativě 1,5 až 2 dny. Pokud by tuto dobu věnovali tvorbě HDP, podpořili by růst ekonomiky.

Užívání aplikace bude zpoplatněno. Malého podnikatele by provoz měl stál cca tisíc korun ročně, náklady velkých podniků se mohou vyšplhat až na 20 tisíc korun.

Velkou administrativní zátěž pro podnikatele představuje i účast ve statistických zjišťováních

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra will not play Fool's Day jokes on you

April 1st, the day of feared accounting deadlines is here. How did your accounting company handle the closing date? Did it play a Fool's Day joke on you? If you are not sure about its services, change it! Do not hesitate to contact Tigra, a company that connects serious approach and more than 20…

Custom Solutions Tailored to Our Clients' Needs

Tigra always tries to fully respect its client's wishes, requirements and customs. Together, we can find a solution that will be precisely tailored to the needs of your company - from book keeping, which will be fully in our competence, to book keeping at our client's site. Let Tigra tailor a…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o