Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Jaké jsou dávky z nemocenského pojištění

20. 5. 2016

Nemocenské pojištění mají povinné všichni zaměstnanci, jejichž příjmy podléhají zdanění v České republice. Účastnit se nemocenského pojištění můžou i OSVČ, pro ně je však účast dobrovolná. Z účasti na tomto pojištění mu pak plynou 4 základní dávky:

1) Nemocenská – zaměstnanec nebo OSVČ má nárok na dávku v pracovní neschopnosti od 15 dne jejího trvání (maximálně 380 dní). 

2) Peněžitá pomoc v mateřství – jedná se o dávku pro matku (budoucí matku) na mateřské dovolené, která za poslední dva roky byla aspoň 270 dní účastna nemocenského pojištění. V případě narození jednoho dítěte je podpůrčí doba 28 týdnů, v případě dvou a více dětí je podpůrčí doba 37 týdnů.

3) Ošetřovné – na tuto dávku má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože musí pracovat o nemocného člena domácnosti nebo zdravé dítě do 10 let, které nemůže chodit do školy (či jiného zařízení) z důvodu karantény, havárie nebo epidemie.

4) Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství – náleží těm matkám (budoucím matkám), které z důvodů těhotenství nebo kojení byly přeřazeny na práci s nižším platovým ohodnocením. 

Zjistěte jak se počítají dávky během pracovní neschopnosti.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra will not play Fool's Day jokes on you

April 1st, the day of feared accounting deadlines is here. How did your accounting company handle the closing date? Did it play a Fool's Day joke on you? If you are not sure about its services, change it! Do not hesitate to contact Tigra, a company that connects serious approach and more than 20…

Custom Solutions Tailored to Our Clients' Needs

Tigra always tries to fully respect its client's wishes, requirements and customs. Together, we can find a solution that will be precisely tailored to the needs of your company - from book keeping, which will be fully in our competence, to book keeping at our client's site. Let Tigra tailor a…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o