Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Přesčasy ve vyspělých zemích OECD

7. 5. 2015

V České republice je standardní pracovní doba 40 hodin týdně, pro mezinárodní porovnání vyspělých zemí se však jako přesčas bere více jak 50 odpracovaných hodin týdně, protože v každé zemi je standardní pracovní doba nastavená různě. V Česku pracuje více jak 50 hodin týdně 7,1 % zaměstnanců.

Nejvíce zaměstnanců pracuje více jak 50 hodin týdně v Turecku a to celých 43,3 %. Podle analytiků je to způsobeno orientací tamní ekonomiky, kde řada lidí pracuje v cestovním ruchu, pro který je typický práce na směny. Tamní standardní pracovní doba je 45 hodin týdně. Naopak nejméně přesčas pracují zaměstnanci v Nizozemsku. Dohromady jen 0,6 %. Je to z důvodu, že Nizozemci si cení volného času, budování rodiny a vztahů. Samozřejmě je to také umožněno tím, že jsou dostatečně zaplaceni.

Máme čas odpočívat?

Kromě práce přesčas OECD porovnává také, kolik mají zaměstnanci času na odpočinek. Počítá se do něj spánek, čas na sledování televize, volnočasové aktivity. Naopak se do něj nezapočítávají „neplacené práce“ jako vaření, uklízení či péče o děti.

V této statistice se Česká republika pohybuje na 14. místě, když průměrný Čech má na odpočinek 14,98 hodiny. Nejvíce času pak mají Dáni s 16,1 hodinami a naopak nejméně Turci, kterým musí na odpočinek stačit 13,42 hodiny.

Přečtěte si další novinky ze světa ekonomiky a osobních financí, nebo se přihlašte k odběru newsletteru. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o