Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Přesčasy ve vyspělých zemích OECD

7. 5. 2015

V České republice je standardní pracovní doba 40 hodin týdně, pro mezinárodní porovnání vyspělých zemí se však jako přesčas bere více jak 50 odpracovaných hodin týdně, protože v každé zemi je standardní pracovní doba nastavená různě. V Česku pracuje více jak 50 hodin týdně 7,1 % zaměstnanců.

Nejvíce zaměstnanců pracuje více jak 50 hodin týdně v Turecku a to celých 43,3 %. Podle analytiků je to způsobeno orientací tamní ekonomiky, kde řada lidí pracuje v cestovním ruchu, pro který je typický práce na směny. Tamní standardní pracovní doba je 45 hodin týdně. Naopak nejméně přesčas pracují zaměstnanci v Nizozemsku. Dohromady jen 0,6 %. Je to z důvodu, že Nizozemci si cení volného času, budování rodiny a vztahů. Samozřejmě je to také umožněno tím, že jsou dostatečně zaplaceni.

Máme čas odpočívat?

Kromě práce přesčas OECD porovnává také, kolik mají zaměstnanci času na odpočinek. Počítá se do něj spánek, čas na sledování televize, volnočasové aktivity. Naopak se do něj nezapočítávají „neplacené práce“ jako vaření, uklízení či péče o děti.

V této statistice se Česká republika pohybuje na 14. místě, když průměrný Čech má na odpočinek 14,98 hodiny. Nejvíce času pak mají Dáni s 16,1 hodinami a naopak nejméně Turci, kterým musí na odpočinek stačit 13,42 hodiny.

Přečtěte si další novinky ze světa ekonomiky a osobních financí, nebo se přihlašte k odběru newsletteru. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra will not play Fool's Day jokes on you

April 1st, the day of feared accounting deadlines is here. How did your accounting company handle the closing date? Did it play a Fool's Day joke on you? If you are not sure about its services, change it! Do not hesitate to contact Tigra, a company that connects serious approach and more than 20…

Custom Solutions Tailored to Our Clients' Needs

Tigra always tries to fully respect its client's wishes, requirements and customs. Together, we can find a solution that will be precisely tailored to the needs of your company - from book keeping, which will be fully in our competence, to book keeping at our client's site. Let Tigra tailor a…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o