Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018

Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na které se ještě nedostalo?

Konec karenční doby

Vládní prioritou bylo prosazení zrušení karenční doby. O navrácení proplácení prvních tří dnů pracovní neschopnosti se mluvilo již delší dobu, dnes však je známo také, jak by se náklady měly kompenzovat zaměstnavatelům. Marodi by si měli polepšit od 1. července 2019.

“Pro zaměstnavatele by to znamenalo vyplácení náhrady mzdy o tři dny déle. ČSSZ by nemocenské dávky vyplácela dále od 15. dne pracovní neschopnosti. Náklady na tuto změnu by zaměstnavatelům mělo kompenzovat snížení odvodů za zaměstnance na nemocenské pojištění,” uvádí Jan Vaněk z účetní firmy Tigra. Stát by tak měl vybrat o 2,6 miliard korun na nemocenském pojištění méně, tento účet je však od roku 2010 každý rok v přebytku o více než tři miliardy.

Navýšení základní výměry důchodu

V programovém prohlášení vláda plánovala posílit princip zásluhovosti důchodů, tedy aby více peněz dostali ti, kteří do systému přispěli více. Dosud však došlo k navýšení základní výměry důchodu (na 10 % z průměrné mzdy) a mimořádnému navýšení penze o 1.000 Kč lidem nad 85 let. Tyto kroky naopak zvyšují důchody těm, kteří měli nejnižší příjmy a hodnota zásluhovosti je snižována. Pro konkrétní reformu důchodového systému bude sestavena důchodová komise.

Více peněz pro rodiče

Vláda plánuje celkové navýšení rodičovského příspěvku na 300.000 Kč ze současných 220.000 Kč pro rodiče, kterým se narodí jedno dítě. Rodičům vícerčat by měl být příspěvek zvýšen dokonce na 450.000 Kč. Zvyšování by mělo proběhnout ve dvou vlnách. “Od 1. července 2019 by rodičům, kteří čerpají rodičovský příspěvek na jedno dítě, měla být poskytnuta celková částka 260.000 Kč, rodičům vícerčat 390.000 Kč. Navýšení by se mělo týkat jak dětí, narozených po tomto termínu, tak těch, na které je dávka již čerpána. Takovým rodičům se dávka zvýší automaticky,” říká Vaněk. Kdy by mělo dojít k druhé vlně navýšení dosud nebylo stanoveno.

V programovém prohlášení je také slibována aktivní podpora pracujících rodin prostřednictvím daňových slev a zvýhodnění. Přitom již současný systém je pro rodiny s dětmi jedním z nejvýhodnějších mezi zeměmi OECD.

Valorizace minimální mzdy

Mezi plány vlády patří také připravit jasný vzorec pro valorizaci minimální mzdy. Zaměstnavatelé by tak mohli lépe plánovat náklady a nemuseli by čekat na jednání tripartity. Počítá se, že minimální mzda bude tvořena 40 % průměrné mzdy dva roky zpětně. “Dosud není jasné, o kolik se zvedne minimální mzda v příštím roce. Jedná se o navýšení o 800 Kč, 1.000 Kč nebo 1.500 Kč. Jisté je, že zároveň s minimální mzdou porostou všechny úrovně zaručené mzdy, která garantuje výši mzdy podle náročnosti a odpovědnosti vykonávané práce,” vysvětluje Vaněk.

Daň z příjmu bude 19 %

Konkrétní novely se dosud nedočkaly změny v dani z příjmu u zaměstnanců i OSVČ. V případě zaměstnanců by mělo dojít ke zrušení superhrubé mzdy a navýšení základní sazby daně z příjmu z 15 % na 19 %. U OSVČ by měla být daň z příjmu navýšena také z 15 % na 19 %. “Živnostníkům by se tento krok měl kompenzovat odečtením tří čtvrtin odvedeného pojistného ze základu daně. V současné době se odvody na sociální a zdravotní pojištění jako náklady neuznávají vůbec,” říká Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

Ne všechny změny jsou ze strany zaměstnavatelů přijímány s nadšením. Například v souvislosti se zrušením karenční doby se obávají zvýšení míry krátkodobých nemocí

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o