Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Projekt e-neschopenek možná bude odložen

19. 6. 2018

Již od ledna roku 2019 měly být používány elektronické neschopenky. Podle MPSV není však zavedení reálné, proto vláda schválila odložení projektu do roku 2021. Návrh nyní musí projít Poslaneckou sněmovnou.  

Lékaři přitom již nyní mohou e-neschopenky vystavovat. Potřebují k tomu speciální lékařský software, který podporuje e-podání. Lékař se poté registruje u ČSSZ. V plánu úřadu je, aby zaměstnavatelé od příštího roku měli možnost zpětně prohlížet záznamy o nemocných pracovnících. V systému se ovšem objeví až je pracovníci správy obdrží poštou a do systému zadají. Podle ČSSZ lékaři elektronické formuláře využívají stále častěji. Od roku 2015 se počet neschopenek odeslaných přes počítač zdvojnásobil.

Používání elektronických neschopenek by pro lékaře mělo být dobrovolné. Zaměstnavatel by pak měl k údajům o pracovní neschopnosti zaměstnance okamžitě přístup. Nemocní by nemuseli tiskopisy do zaměstnání nosit. Zrychlilo by se i doručení tiskopisů ČSSZ. Vzhledem k tomu, že lékaři mohou dva z pěti tiskopisů neschopenky posílat již od roku 2010, jedná se o odložení zapojení do projektu zaměstnavatelů a zaměstnanců.

V budoucnu by elektronické neschopenky měly být pro lékaře povinné. Termín však není zatím stanovený. Zaměstnavatelé by zavedení elektronických neschopenek uvítali, zejména s plánovaným zrušením karenční doby. 

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o