Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Švýcaři zvažují garantovaný příjem

29. 1. 2016

Ve Švýcarsku se uskuteční referendum o garantovaném příjmu pro dospělé Švýcary. Dospělý by měl dostávat 2500 švýcarských franků (přes 60 tisíc korun) a každé dítě by mělo dostávat 625 franků (více než 15 tisíc korun). Návrh však nemá přílišnou podporu politiků ani veřejnosti.

Švýcarský rozpočet by to znamenalo zátěž více než 208 miliard franků. Kromě finanční náročnosti tohoto návrhu je kritizován kvůli neblahému vlivu na motivaci pracovníku. Průměrná mzda ve Švýcarsku je cca třikrát větší než navrhovaný garantovaný příjem, přesto si třetina Švýcarů myslím, že by vedl k nižšímu pracovnímu nasazení a motivaci ostatních zaměstnanců.

Přestože hnutí, které přišlo s návrhem, dosáhlo referenda, pravděpodobnost, že projde je malá. Ve Švýcarsku se totiž vyhlašuje referendum při získání 100.000 podpisů na petici. 

Jaké jsou kromě mzdy další žádané zaměstnanecké benefity?

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o