Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Od roku 2016 stoupne minimální i zaručená mzda

21. 8. 2015

Vláda schválila navýšení minimální mzdy od ledna 2016 na 9.900 Kč. Minimální hodinová mzda by pak stoupla z 55 Kč na 58,70 Kč. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí pobírají minimální mzdu 2,3 % pracujících. Zároveň s minimální mzdou stoupne i zaručená mzda pro všechny platové skupiny. Minimum pro 8. platovou skupinu by se vyšplhalo na 19.800 kč. 

Podle plánu ministerstva poroste minimální mzda i nadále, dokud její hodnota nedosáhne 40 % průměrné mzdy. V roce 2014 tvořil tento podíl jen 33 %. Firmy tvrdí, že toto zvýšení minimální mzdy výrazně zvýší jejich náklady na zaměstnance, což zapříčiní možné propouštění nebo nižší ochotu přijímat nové zaměstnance. Podobná situace nastala ve Spojených státech, kdy plošné prudké navýšení minimální mzdy mělo za výsledek propouštění zaměstnanců a automatizaci práce.

Podle expertů však tento nárůst mzdy není pro ekonomiku nijak ohrožující. Celkové náklady firem na zaměstnance se sice zvýší minimálně o 1,6 miliardy korun, ale protože minimální mzda byla léta na úrovni 8.000 Kč, firmy toto zvýšení ještě zvládnou. Při dalším zvyšování však již bude muset stát být opatrnější a kromě požadavků odborářů také zohledňovat aktuální ekonomickou situaci.

Jaké jsou charakteristiky určující platovou skupinu?

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o