Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Zaměstnavatelé stále častěji přispívají na penzijní spoření

27. 2. 2018

Téměř třetina z těch, kteří si dobrovolně spoří na penzi, získává také příspěvek od svého zaměstnavatele. Příspěvek na penzijní spoření je mezi zaměstnavateli jedním z nejoblíbenějších nabízených benefitů a v současné době nedostatku zaměstnanců jeho význam ještě roste. Ke svému penzijnímu spoření dostává příspěvek od zaměstnavatele 1,423 milionu Čechů. Za loňský rok se číslo rozrostlo o 40 tisíc lidí. Průměrný příspěvek od zaměstnavatele je 885 Kč měsíčně.

Ještě před třemi lety přispívaly firmy 1,362 milionu lidí, což bylo 29 % ze všech, kteří si spoří. Očekává se, že zaměstnavatelé budou po příspěvku sahat stále častěji i v následujících letech. Analytici očekávají také růst průměrné výše příspěvku. Firma může navíc až 50.000 Kč na jednoho zaměstnance, využité na tyto příspěvky, uznat do daňových odpočtů. Do loňského roku byla maximální výše 30.000 Kč.

Mezi zaměstnanci však popularita spoření v penzijních fondech klesá. Za loňský rok klesl jejich počet o 69 tisíc lidí na 4,467 milionu. Nejvíc lidí v historii si prostřednictvím penzijního spoření ukládalo peníze v roce 2013 – 5,135 milionu. Postupný pokles zájmu o tento produkt souvisí se zpřísněním podmínek penzijního spoření. Do té doby penzijní fondy garantovaly minimálně nulové zhodnocení peněz. Pro tyto fondy tato podmínka sice stále platí, není však možné do nich již vstupovat.

Staré penzijní fondy – tzv. transformované, které byly využívané v rámci penzijního pojištění do roku 2012 – sice garantují minimální zhodnocení financí, nepřináší ale ani takové výnosy, aby pokryly inflaci. Přesto je využívá 3,7 milionu klientů.  

Ti, kteří se rozhodnou nyní vstoupit do penzijních fondů si mohou vybrat z 27 nových fondů, nazývaných účastnické. Ty negarantují jistý výnos, ale svoji riskantnější strategií mohou klientům přinést i výrazně více peněz.

Odkládat penzijní spoření se nevyplácí

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o