Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Neplacené volno a povinné pojištění

16. 6. 2017

V životě každého pracujícího mohou nastat situace, kdy využije neplaceného volna. Využívají jej například rodiče, kteří se i po skončení rodičovské dovolené musí starat o děti. Otázkou je, zda si musí sami platit pojistné, nebo je za ně hradí zaměstnavatel.

Neplacené volno je otázkou dohody a nesmí být zaměstnanci nařízeno. Zároveň také nárok na neplacené volno nevzniká automaticky (pokud se nejedná o výjimky ze zákona) a zaměstnavatel žádosti tedy nemusí vyhovět. Ze zákona má zaměstnanec nárok na neplacené volno v případě stěhování, narození potomka, při svatbě, nebo pokud je mu znemožněna cesta do práce. V den obřadu má zaměstnanec dokonce nárok na volno s náhradou mzdy. V případě narození potomka se tatínkům nahrazuje mzda, pokud vezou partnerku do/z nemocnice.

Některé situace však vyžadují vzít si delší neplacené volno. Například cestování v zahraničí. Po dobu čerpání neplaceného volna nevzniká povinnost platit sociální pojištění. Tím pádem ale zaměstnanci nevzniká nárok na náhradu mzdy během prvních 14 dní nemoci a dny neplaceného volna se nezapočítávají do doby nároku na důchod.

Složitější situace je v případě zdravotního pojištění. Pokud se nejedná o zaměstnance, za které by zdravotní pojištění hradil stát, odvádí je zaměstnavatel. Pokud by neplacené volno trvalo celý měsíc, záloha na zdravotní pojištění by byla počítána z minimální mzdy, pro letošní rok tedy 1485 Kč. Pokud neplacené volno bylo čerpáno jen určitou část měsíce a odměna za odpracované dny by přesáhla minimální mzdu, počítá se záloha na zdravotní pojištění z této části. Pokud by výdělek zaměstnance v měsíci nedosáhl minimální mzdy, zaměstnavatel odvede minimální pojistné a rozdíl mu zaměstnanec doplatí.

Chystají se změny v čerpání placeného volna.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o