Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Neplacené volno a povinné pojištění

16. 6. 2017

V životě každého pracujícího mohou nastat situace, kdy využije neplaceného volna. Využívají jej například rodiče, kteří se i po skončení rodičovské dovolené musí starat o děti. Otázkou je, zda si musí sami platit pojistné, nebo je za ně hradí zaměstnavatel.

Neplacené volno je otázkou dohody a nesmí být zaměstnanci nařízeno. Zároveň také nárok na neplacené volno nevzniká automaticky (pokud se nejedná o výjimky ze zákona) a zaměstnavatel žádosti tedy nemusí vyhovět. Ze zákona má zaměstnanec nárok na neplacené volno v případě stěhování, narození potomka, při svatbě, nebo pokud je mu znemožněna cesta do práce. V den obřadu má zaměstnanec dokonce nárok na volno s náhradou mzdy. V případě narození potomka se tatínkům nahrazuje mzda, pokud vezou partnerku do/z nemocnice.

Některé situace však vyžadují vzít si delší neplacené volno. Například cestování v zahraničí. Po dobu čerpání neplaceného volna nevzniká povinnost platit sociální pojištění. Tím pádem ale zaměstnanci nevzniká nárok na náhradu mzdy během prvních 14 dní nemoci a dny neplaceného volna se nezapočítávají do doby nároku na důchod.

Složitější situace je v případě zdravotního pojištění. Pokud se nejedná o zaměstnance, za které by zdravotní pojištění hradil stát, odvádí je zaměstnavatel. Pokud by neplacené volno trvalo celý měsíc, záloha na zdravotní pojištění by byla počítána z minimální mzdy, pro letošní rok tedy 1485 Kč. Pokud neplacené volno bylo čerpáno jen určitou část měsíce a odměna za odpracované dny by přesáhla minimální mzdu, počítá se záloha na zdravotní pojištění z této části. Pokud by výdělek zaměstnance v měsíci nedosáhl minimální mzdy, zaměstnavatel odvede minimální pojistné a rozdíl mu zaměstnanec doplatí.

Chystají se změny v čerpání placeného volna.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra will not play Fool's Day jokes on you

April 1st, the day of feared accounting deadlines is here. How did your accounting company handle the closing date? Did it play a Fool's Day joke on you? If you are not sure about its services, change it! Do not hesitate to contact Tigra, a company that connects serious approach and more than 20…

Custom Solutions Tailored to Our Clients' Needs

Tigra always tries to fully respect its client's wishes, requirements and customs. Together, we can find a solution that will be precisely tailored to the needs of your company - from book keeping, which will be fully in our competence, to book keeping at our client's site. Let Tigra tailor a…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o