Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Na co se zaměří finanční úřad při kontrole daňového přiznání

17. 3. 2017

Ti, kteří podávají daňové přiznání svépomocí, by si měli pořádně zkontrolovat následující položky. Každoročně je v nich nejvíce chyb. I letos se na ně finanční úřad při kontrolách zaměří.

Sleva na vyživovanou manželku / manžela

Na slevu ve výši 24.840 Kč máte nárok, pokud manžel/-ka žijící s vámi ve společné domácnosti nepřesáhl/-a příjem 68.000 Kč. Ne každý příjem se však do tohoto objemu počítá. Peněžitá pomoc v mateřství se započítává. Naopak rodičovský příspěvek patří mezi dávky sociální podpory, tedy se do příjmu nepočítají.

Započítávají se také nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti nebo ošetřovné za člena domácnosti. Nezapočítají se dávky pomoci v hmotné nouzi, veškeré dávky státní sociální podpory a státní příspěvky.

Daňové zvýhodnění (sleva na dítě)

Nejčastější chybou při uplatnění daňového zvýhodnění na dítě je duplicitní uplatnění. Slevu se (ať už záměrně či nikoli) snaží uplatnit oba rodiče. Rodič, který slevu uplatňuje, by měl přikládat potvrzení od zaměstnavatele druhého rodiče, že slevu na dané dítě nezahrnuj do svého ročního zúčtování daně.

Dodanění životního či penzijního pojištění

Pokud si spoříte prostřednictvím soukromého životního pojištění nebo v tzv. III. pilíři můžete si při splnění zákonných podmínek snížit daňový základ až o 12.000 Kč za každé pojištění. Pokud však smlouvu předčasně ukončíte, budete muset částky dodanit. 

V případě nejasností se neváhejte obrátit na profesionály. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o