Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Daňová reforma plánuje změny pro zaměstnance i živnostníky

21. 2. 2018

Mezi největší novinky reformy patří určitě konec superhrubé mzdy. Místo současné praxe, kdy je daň počítána z hrubé mzdy, ke které jsou přičteny odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění, by se daň počítala přímo z hrubé mzdy. Daň by nebyla 15 %, ale 19 %. Podle propočtů ministerstva financí, by zaměstnancům klesla daňová povinnost asi o procento. Lidé s příjmy nad 1,5 milionu korun ročně dnes platí tzv. solidární daň. Ta by podle reformy měla skončit, ale příjmy se jim budou danit přímo 23 %.

Změny by se měly dotknout i OSVČ. Těm je daň počítaná ze základu daně. I v tomto případě by se měla daň zvýšit z 15 na 19 % a ti s příjmy nad 1,5 milionu ročně na 23 %. Zvýšení daní by mělo být kompenzováno možností snížit si základ daně o tři čtvrtiny odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Těm živnostníkům, kteří neplatí nenulovou daň, by tak měla odvodová zátěž klesnout.

Těm, kteří mají příjmy z pronájmu nebude vyšší sazba daně nijak kompenzována. Beze změn naopak zůstane patnáctiprocentní srážková daň, která se vztahuje na dohody o provedení práce s výdělkem do deseti tisíc korun měsíčně a autorské honoráře s výdělkem do deseti tisíc korun měsíčně. Stejně tak výnosy z vkladů na spořících účtech budou dále daněny 15 %.

Reforma, která by mohla být účinná již od roku 2019, by veřejný rozpočet stála 22 miliard korun. K jejímu schválení je však ještě dlouhá cesta, protože musí projít připomínkovým řízením a projednáním v obou komorách.

Potřebujete pomoci s vedením účetnictví

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Maßgeschneiderte Lösung für Kunden

Die Gesellschaft Tigra bemüht sich immer, die Kundenwünsche und Anforderungen sowie ihre Gewohnheiten zu berücksichtigen. Zusammen können wir also eine maßgeschneiderte Lösung für Ihre Gesellschaft ausdenken – von der Buchhaltung, die voll in unserer…

Hochwertige Software - Grundlage

Die Gesellschaft Tigra benutzt nur hochwertige und lizenzierte Software und System mit Cloud, so dass alles online gelöst wird und überall zugänglich ist. Diese Lösung ist trotzdem sehr sicher, weil es dabei eine ähnliche Verschlüsselung wie bei Banksystemen genutzt…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o