Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Česká republika nedodržuje Evropskou sociální chartu

23. 1. 2015

Jedná se o smlouvu o sociálních a hospodářských právech z roku 1961. Pro Českou republiku vstoupila v platnost v roce 1999. Podle Evropského výboru pro sociální práva ji však Česká republika opakovaně porušuje.

Kompenzace přesčasů

Výbor dospěl k závěru, že čeští zaměstnanci nemají dostatek času pro odpočinek. Obzvláště v oblasti zdravotnictví, zemědělství a telekomunikací, kde jsou povoleny mimořádné 16 hodinové směny, nedochází k následnému volnu, na které mají zaměstnanci dle zákoníku práce nárok. Problémy jsou i se spravedlivou odměnou za přesčasy.

Komplikované kolektivní vyjednávání

Další výtkou, kterou výbor měl vůči situaci v České republice je nedodržování závazků v oblasti kolektivního vyjednávání. Existují například příliš velké překážky pro vyhlášení stávky. Při vyjednávání kolektivní smlouvy je 30denní lhůta, která musí uplynout, než lze vyjednávání označit za neúspěšné a tedy přistoupit ke stávce. Z kolektivní smlouvy vyplývá například mzdový systém a systém odměňování zaměstnanců.

Nízké odstupné

Posledním nedostatkem, který odhalil výbor je nízké odstupné u zaměstnanců. Pokud zaměstnanec dostane výpověď po delším než 15letém pracovním poměru, je tříměsíční odstupné málo. Stejně jako dvouměsíční výpovědní lhůta.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o