Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Mělo by být zveřejnění mzdy v inzerátech povinné?

7. 9. 2018

Češi mají jasno. Ještě než odpoví na pracovní nabídku, měli by znát nabízenou mzdu. Podle průzkumu společnosti Profesia tuto informací očekává více než polovina dotázaných. Jen 5 % respondentů si myslí, že by mzda být uváděna neměla. V Česku přitom není uvedení mzdového rozpětí v inzerátech povinné. Naopak na Slovensku je od května tohoto roku tato povinnost zákonná.

Podle statistik odpoví na inzeráty s uvedenou mzdou o 50 % zájemců více. Uchazeči o zaměstnání by chtěli znát aspoň minimální nabízenou mzdu. 25 % dotázaných by uvítalo zveřejnění základní mzdy, 10 % by rádo znalo mzdu včetně odměn a 8 % uchazečů by se spokojilo s uvedením platového rozmezí.

Jiný pohled na zveřejňování mzdy mají personalisté. Mzda je konkrétnímu zaměstnanci nabídnuta až po absolvování pracovního pohovoru a slibovat ji dopředu může zbytečně  přilákat lidi, kteří nesplňují požadavky společnosti nebo naopak odradit pracovníky se zkušenostmi bohatšími. Firmy se také bojí odhalení platové strategie před konkurencí. Zveřejněná mzda pro nového pracovníka může také poškodit atmosféru mezi stávajícími zaměstnanci.

Je tedy na zaměstnavatelích, zda již dopředu poodhalí karty a na danou pozici přilákají více zájemců nebo si ochrání platovou strategii a klid na pracovišti. Každopádně vyjednávání o platu je nedílnou součástí pracovních pohovorů a zákonné změny nejsou zatím plánovány. Je tedy na uchazečích o zaměstnání i HR pracovnících, dojednat si za stávajících podmínek co nejvýhodnější podmínky pro obě strany.

V současné době hledáme účetní pro naše pobočky v Hranicích i Praze. Ozvěte se nám

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o