Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Nominace na absurditu roku v roce 2018

26. 4. 2018

Již podvanácté běží ročník soutěže, která hledá ty nejnesmyslnější byrokratické překážky pro podnikatele. Veřejnost do konce dubna může vybrat ze šesti kandidátů.

Co se nesmí prodávat

Prodejci tabákových výrobků a alkoholu musí mít v prodejně cedulku s nápisem o zákazu prodeje tohoto zboží osobám mladším 18 let. Pokud však v sortimentu nemají jen klasické cigarety, musí být ve výčtu všechny druhy zboží určeného ke kouření. Protože celkový výčet může být dlouhý, je zákonem snížena minimální velikost písma na 2 centimetry. Sdělení tedy nepůjde přečíst, ale v prodejně být musí.

Řidič traktoru jen v České republice

Zatímco řidičský průkaz opravňující k řízení osobního vozidla, nákladního automobilu nebo dokonce i autobusu je platný mezinárodně, u řidičského oprávnění pro traktor to neplatí. Takže zatímco zahraniční řidič autobusu, který má zodpovědnost za životy cestujících, nemusí mít průkaz ze země působení, traktorista si musí případně zařídit nový.

Zadržování odpočtu DPH

Pokud u podnikatele probíhá kontrola ohledně daně z přidané hodnoty, není mu vrácena DPH. Kontrola ovšem může trvat měsíce i roky. Zadržované DPH tak může negativně ovlivnit finanční stabilitu firmy.

Preventivní prohlídky v zaměstnání

Zaměstnanci musí chodit na vstupní lékařské prohlídky. To není žádná novinka. Zaměstnavatel však musí také uzavřít smlouvu s lékařem, ke kterému budou chodit zaměstnanci na preventivní prohlídky. Takové prohlídky jsou financované zaměstnancem. Frekvence preventivních prohlídek je rozdílná podle rizikovosti pracoviště. V nejméně rizikovém prostředí by měla být provedena nejméně jednou za šest let. Každý zaměstnanec přitom může jít na preventivní prohlídku jednou za dva roky ke svému lékaři, případně jej může zaměstnavatel vyslat na mimořádnou prohlídku. Povinné preventivní prohlídky v zaměstnání jsou tedy jen dublování povinnosti, která už existuje.

Pravidelné školení řidičů

Nezáleží, jak dlouho řidič oprávnění vlastní nebo kolik má najetých kilometrů, řidič služebního vozu musí každý rok na školení řidičů. Řidiči se však musí spíše podepsat na prezenční listinu, než že by načerpali nějaké podstatné novinky. Obsah, rozsah nebo způsob ověření znalostí ze školení totiž není nijak stanoven.

Neomezený potravinářský průkaz

V některých případech je možné vydat potravinářský průkaz i na dobu neurčitou. Vzhledem k tomu, že potvrzuje, že držitel netrpí žádným infekčním onemocněním, je jeho neomezená platnost nesmyslná.

V loňském roce vyhrála povinnost odvádět DPH z neproplacených faktur

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o