Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Ovlivní rostoucí úroky platební morálku Čechů

23. 3 2018

Již několik let se postupně zlepšuje platební morálka Čechů. Přestože si lidé díky důvěře v českou ekonomiku více půjčují a celkový objem dluhu vzrostl, klesl podíl dluhu ohrožený nesplácením. Celková výše českých dluhů byla ke konci roku 2017 2,1 bilionu korun.

Za loňský rok vzrostl objem dlouhodobých dluhů (hypoték, úvěrů ze stavebního spoření…) o 9,5 %. Průměrná výše těchto dluhů je 1,5 milionu korun. Naopak u krátkodobých úvěrů, kam spadají kreditní karty nebo spotřební úvěry, došlo k meziročnímu nárůstu. Průměrná výše spotřebních úvěrů je 90.000 Kč, ale mnozí mají i dva takové úvěry. Krátkodobými úvěry jsou nejčastěji financovány leasingy na auto nebo vybavení domácnosti.

Největší objem dluhů je v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. V těchto lokalitách jsou nemovitosti dražší než ve zbytku republiky, ale také mají lidé větší schopnost splácet. Nejmenší objem dluhů je v Karlovarském kraji a na Vysočině.

Následkem důkladného schvalovacího procesu u hypoték dochází také ke snižování neschopnosti splácet dlouhodobé dluhy. Na konci loňského roku jich bylo evidováno cca 24,5 tisíce. Naopak u krátkodobých půjček počet rizikových klientů vzrostl. Problémy se splácením může mít až 297 tisíc lidí. Lidé také častěji refinancují a hledají levnější varianty půjček.

Uvidíme co s platební morálkou udělají zvyšující se úroky a blížící se refixace hypotečních úvěrů. Většině lidí se totiž splátky zvýší a mohou tak mít se splácením opět problémy.

Růst úroků ovlivňuje zvyšování repo sazby Českou národní bankou.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o