Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Díky ekonomickému růstu Češi více utrácejí

10. 11. 2017

Češi reagují na rostoucí ekonomiku odvážnějším utrácením. Tržby maloobchodů se zvýšily na 6,2 % ze srpnových 4,8 %. Oproti loňsku však klesl prodej a opravy motorových vozidel. Více než 20% nárůst zaznamenaly tržby za oblečení, za vybavení domácnosti Češi utratili o devět procent více než loni a prodej drobné elektroniky narostl o 7 %. To, že tržby rostly nejvíce v těchto odvětvích, odráží celkový stav ekonomiky. Nízká nezaměstnanost a růst mezd podporují Čechy, aby peníze více točili.

Experti i Česká národní banka však varují před přehříváním ekonomiky. Češi v současné době nakupují zboží dlouhodobé spotřeby, které akutně nepotřebují. To povede ke zvyšování cen produktů i služeb.

Co není úplně pozitivní zpráva je pomalý růst prodejů a oprav motorových vozidel. Toto odvětví je přitom pro českou ekonomiku stěžejní. Experti odhadují, že právě pomalý růst tohoto segmentu je předzvěstí zpomalení rozvoje celé ekonomiky. To se však nedostaví dříve než v druhém pololetí příštího roku.

ČNB jako prevenci před přehřátím ekonomiky zvýšila základní úrokovou sazbu.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o