Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Tripartita se na růstu minimální mzdy nedohodla

30. 5. 2017

Zástupci tripartity jednali o navýšení minimální mzdy od ledna 2018. Finální rozhodnutí nepadlo. Odbory žádají nárůst o 1500 Kč, MPSV se přiklání k růstu o 1200 Kč a zaměstnavatelé připouští růst maximálně o 800 Kč. Ze svého stanoviska neustoupila ani jedna strana, finální částku tedy rozhodne vláda. Předpokládá se, že stejně jako loni zvolí variantu MPSV a od ledna tedy bude minimální mzda 12.200 Kč. Jednalo by se o vůbec nejvyšší nárůst minimální mzdy v historii.

V koaliční dohodě vlády stojí, že minimální mzda bude dosahovat 40 % průměrné mzdy. Pokud by tedy k navýšení na 12.200 Kč došlo, dosahovala by minimální mzda 40,5 % průměrné mzdy. Přesto nejsou odboráři spokojení. I po tomto nárůstu by totiž čistá mzda samotného dospělého byla 10.477 Kč, což je pod hranicí chudoby, která loni činila 10.691 Kč.

Tripartita se však shodla v názoru, že by měl vzniknout návrh modelu valorizace, který by udržoval minimální mzdu na 40 % průměrné mzdy. K zafixování minimální mzdy by mělo dojít k lednu 2019. Pak by již nemělo docházet k tak výrazným skokům minimální mzdy a zaměstnavatelé by věděli, na jaké navýšení se mají připravit.

Minimální a zaručená mzda v roce 2018.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o