Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Budou mít tátové po narození dítěte nárok na týdenní dovolenou?

21.2.2017

Sněmovna schválila novelu o nemocenském pojištění. Týká se dobrovolných záchranářů, kteří by mohli pobírat vyšší nemocenskou, rozšiřuje se nárok na sirotčí důchod a mimo by se mohla otcům přiznat týdenní dovolená po narození dítěte. Novela je před schválením senátorů. Především proti otcovské týdenní dovolené se ohradila Hospodářská komora ČR i pravice.

 „Otcovská“ a její výše

Pokud bude novela schválená, budou moci tátové nastoupit na dovolenou během šesti týdnů od narození dítěte. Tzv. Otcovská by byla proplácená ve výši 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, ale pouze v případě, že otec odváděl nemocenské pojištění.  

Otcovskou by zmohli uplatnit muži uvedení v matrice jako otcové nebo ti, kteří byli určeni soudem jako náhradní rodiče. Volno by se vztahovalo i na případ, kdy by byla matka s dítětem v nemocnici.  Porodnost v Česku je kolem sto tisíc dětí. Otcovská by ročně vyšla na 630 až 800 milionů korun a stát by tratil až 93 milionů korun na daních.

Kromě otcovské budou moci tátové pobírat také mateřskou dovolenou.

Sirotčí důchod se rozšiřuje

Sirotčí důchod by se podle novely mohl týkat více sirotků. Mohly by se týkat těch dětí, kdy jejich zemřelému rodiči nebylo 28 let a v posledních deseti letech platil alespoň rok sociální odvody nebo jejich rodiči bylo nad 38 let a odvody platil alespoň dva roky během posledních 20 let.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o