Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Zrušení řádné dovolené zaměstnavatelem

8. 2. 2017

Může zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou zrušit nebo ho dokonce z dovolené odvolat?  Může, ale i tento krok má svá pravidla. Jestliže jsou splněné všechny podmínky a zaměstnanec se chystá nebo už si užívá řádně schválenou dovolenou, zaměstnavatel mu musí nahradit náklady, které zaměstnanci bez jeho zavinění vznikly.

Stanovení dovolené

Dovolenou stanovuje zaměstnavatel, a to vždy s ohledem na svoje provozní důvody. Dovolenými zaměstnanců nesmí být ohrožen provoz podniku. Zaměstnavatel vydává písemný kalendář čerpání dovolené, který schvaluje odborová organizace a rada zaměstnanců, pokud jsou v podniku funkční. Rovněž přihlíží i k oprávněným zájmům zaměstnance.

Pro zaměstnance, který má děti školou povinné, by měl mít umožněno čerpat část dovolené o letních prázdninách. Také by měl mít zaměstnanec možnost čerpat dovolenou vcelku a vyčerpat ji vždy v průběhu kalendářního roku. Schvalování dovolené může být a většinou bývá také schvalováno dohodou mezi zaměstnance a zaměstnavatelem. Vždy by měla být dovolená písemně schválená.

Zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel může zaměstnanci dovolenou zrušit, a to jak před jejím nastoupením, tak dokonce i v jejím průběhu. Také může zaměstnanci změnit termín čerpání dovolené. K tomuto kroku však musí mít zaměstnavatel vážné důvody, nelze k tomuto kroku přistoupit svévolně a bezdůvodně. Důvodem ke zrušení dovolené mohou být náhlé provozní okolnosti, které jsou navázány na zaměstnance čerpajícího dovolenou.

Proplacení nákladů za zrušenou dovolenou

A co dělat v případě, že se zařizováním dovolené už vznikly zaměstnanci náklady, například na ubytování, letenku a další prokazatelné výdaje? Zaměstnavatel je povinen tyto náklady zaměstnanci nahradit, popřípadě storno poplatky spojené se zrušením dovolené.

I v případě, že zaměstnavatel odvolá zaměstnance z dovolené, ale ten bude moci následně pokračovat v čerpání dovolené, musí mu uhradit náklady na návrat z dovolené do práce i zpět na dovolenou.

Dovolená musí být řádně schválená

Schvalovací proces dovolené, především té dlouhodobé, není radno podcenit. Je dobré si ji nechat vždy písemně zaměstnavatelem schválit. Zaměstnavatel nahradí výdaje se zrušenou dovolenou pouze na základě doložených dokladů o zaplacení souvisejících s dovolenou. Nelze nahradit něco, co není podloženo právě takovými doklady o zaplacení.

V letošním roce je více státní svátků, které vychází na pracovní den. Těchto dní může zaměstnavatel využít k určení dovolené nebo i zaměstnanec si může placenými svátky svoji dovolenou prodloužit.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o