Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Intervence ČNB by mohly skončit v polovině příštího roku

11. 11. 2016

V listopadu 2013 začala Česká národní banka bránit posílení české koruny pod hranici 27 korun za euro. Důvody k tomuto kroku byla nízká míra inflace, která hrozila přerůst v deflaci (snižování cen). Od té doby nakoupila eura za 800 miliard korun. Intervence budou trvat tak dlouho, dokud se meziroční míra inflace nestabilizuje minimálně na 2 %. V současné době je inflace 0,6 %, přesto konec intervencí se odhaduje na polovinu příštího roku. Po dobu intervencí se koruna prodávala nejdráž za 28 Kč.

Upuštění od intervencí je pak plánováno jako jednorázový krok. Nepředpokládá se, že by po ukončení intervencí měna výrazně kolísala. Odhaduje se hodnota mezi 25 a 27 Kč. ČNB přitom upozorňuje, že pokud by mělo dojít k výkyvům v řádkách desítek procent, je možné, že k intervencím opět přistoupí. V případě změn o jednotky procent nebudou její kroky nijak razantní. Hodnota koruny vůči euru by se koncem příštího roku měla ustálit zhruba na 26 Kč.

Na umělém udržování hodnoty koruny nejvíce vydělaly firmy, které vyrábí v České republice a vyváží do zahraničí. Naopak nevyhovuje firmám, které ze zahraničí nakupují a lidem, kteří do zemí EMU často vyjíždějí. 

Pro firmy se může jednat o velice rozdílné náklady, pokud vysílají zaměstnance na zahraniční pracovní cesty

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o