Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Přiznání k silniční dani 2018

12. 1. 2018

Každý, kdo v rámci podnikání využívá auto nebo provozuje velký náklaďák musí do konce ledna podat přiznání k silniční dani. Povinnost odvádět silniční daň má každý, bez ohledu, zda je vozidlo zahrnuto v obchodním majetku nebo zda uplatňuje paušální výdaje. Pokud podnikateli vznikne povinnost platit silniční daň, musí se k této povinnosti přihlásit. A to nejpozději k nejbližšímu termínu splatnosti daně. Přiznání je povinné podat, i pokud je vozidlo od daně osvobozené a daň se z něj platit nemusí.

Předmětem silniční daně jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná v Česku. Silniční daň se platí za každý měsíc, ve kterém bylo auto používáno k podnikání. Neplatí se za ty měsíce, kdy je poznávací značka auta uložena v depositu. Plátcem silniční daně je provozovatel auta zapsaný v technickém průkaze. Pokud ale zaměstnavatel proplácí zaměstnanci náhrady za jízdu vlastním autem na služební cestu, musí platit silniční daň i za toto auto. Za zaměstnancovo auto se může platit silniční daň buď paušálně - každý měsíc, kdy probíhaly služební cesty - nebo jednorázově (25 Kč za den).

Zálohy na silniční daň se platí čtyřikrát za rok a to:

  • 16. dubna za leden, únor, březen
  • 16. července za duben, květen, červen
  • 15. října za červenec, srpne, září
  • 17. prosince za říjen a listopad

Za prosinec se neplatí, nedoplatek se doplácí do konce ledna následujícího roku.

Daňové přiznání k silniční dani se podává na příslušném krajském finančním úřadu. Podat se může na tištěném formuláři osobně nebo poštou, elektronicky datovou schránkou nebo s ověřeným elektronickým podpisem. Uhradit silniční daň je možné poštovní poukázkou nebo bankovním převodem.

Penále za pozdě podané daňové přiznání naskakuje 8. února a dosahuje 0,05 % z daně za každý den prodlení. Za pozdě zaplacenou daň naskakuje úrok z prodlení 14,5 % za rok, který se přepočítá na dny. Nabíhat začíná 7. února.

Projděte si termíny podání daňového přiznání a přehledů pro OSVČ

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o