Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Nový systém čerpání dovolené

12. 5. 2017

Nově by se nárok na dovolenou a její čerpání mělo řídit počtem odpracovaných hodin. Vzhledem k tomu, že někteří pracovníci pracují v osmihodinových směnách a někteří v dvanáctihodinových, není způsob čerpání dovolené spravedlivý. Pokud by totiž tito dva pracovníci chtěli čerpat 14 dní dovolené v kuse, pracující v osmihodinových směnách by potřeboval deset dní dovolené, zato pracující v dvanáctihodinových směnách jen sedm. Dovolená se proto bude nově čerpat na pracovní hodiny. Porovnání systému je níže v tabulce.

Pracovník Denní čerpání Hodinové čerpání
8hodinový systém 10 dní 80 hodin
12hodinový systém 7 dní 84 hodin

 

Zároveň se škrtá podmínka 60 odpracovaných dní, aby zaměstnanci vznikl nárok na její čerpání. Nově bude mít nárok na poměrnou část dovolené po odpracování čtyř týdnů.

Převedení dovolené do nového roku

Stále platí, že dovolená by měla být vyčerpána ve stávajícím kalendářním roce. Přesto se stane, že na konci roku zaměstnanci několik dní zbyde. V současné době může dovolena být převedena v případě pracovní neschopnosti, mateřské dovolené, rodičovské dovolené nebo naléhavé provozní důvody na straně zaměstnavatele.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí jsou však tato pravidla zbytečně přísná. Zaměstnanec by mohl zažádat o přesun dovolené z vlastního podnětu. Žádost o přesun dovolené bude třeba podat písemně.

Pokud by novela byla schválena, začnou pravidla platit od roku 2018. Kdy však reálně k projednání dojde je v současnosti nejisté.

Už se těšíte na dovolenou? Víte, že zaměstnavatel vám může přispět v rámci zaměstnaneckých benefitů?

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o