Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Odměňování v neziskových organizacích

4. 5. 2017

Zaměstnanci neziskových organizací mají stejný nárok na odměňování jako pracovníci v komerčních a státních sektorech. Přesto peněz u NNO není nazbyt, proto hledají možnosti, jak řádně odměňovat pracovníky a minimalizovat nadbytečné náklady.

Práce do 2.500 Kč měsíčně

Pokud si zaměstnanec přivydělává u neziskové organizace a odměna za jeho práci nepřekročí 2.500 Kč měsíčně, neodvádí z tohoto příjmu zdravotní a sociální pojištění. Pokud však by se jednalo o jeho jediný příjem, musí odvést zdravotní pojištění, které se počítá ze základu 11.000 Kč.

Proplácení cestovních náhrad i brigádníkům

Pokud je v dohodě o provedení práce domluvené proplácení jízdních náhrad, je možné brigádníkům přilepšit i tímto způsobem. V takovém případě by součástí dohody mělo být také místo pravidelného pracoviště. U neziskových organizací je však časté, že se pracovník těchto náhrad vzdá. V praxi je sice zaplacené dostane, ale pak je formou peněžního daru organizaci vrátí.

Proplácení cestovních náhrad je považováno za příležitostný příjem. Pokud tyto příjmy nepřesáhnou hranici 30.000 Kč za rok, jsou osvobozeny od daně.

Příspěvek na chráněné pracovní místo

Neziskové organizace častěji než ty ziskové zaměstnávají osoby se změněnou pracovní schopností. Pokud nezisková organizace ve spolupráci s Úřadem práce vytvoří tzv. chráněné místo a tři roky je obsazeno osobou se sníženou pracovní schopností, může dostat na toto místo dotace.

Projděte si další náležitosti účetnictví neziskových společností

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o