Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Je čas na změnu účetní firmy?

26.3.2014

Přemýšlíte nad změnou účetní firmy či přechodem na outsourcované účetnictví? Přinášíme vám nejčastější důvody, proč účetní firmu změnit a jak si vybrat tu správnou.

Vyčíslená daň je vysoká

Období podávání daňového přiznání je klíčové při rozhodování, zdali si vybrat jinou účetní firmu či daňového poradce. Důvody mohou být různé. Nejčastěji to je frustrace z výše vyčíslené daně. Může to být objektivní i subjektivní. „Výše daně může být správná s využitím veškeré možné zákonné optimalizace, přesto je zákazník nespokojený, neboť má pocit, že je daň příliš vysoká,“ vyjmenovává Jan Vaněk, odborník na účetnictví z firmy Tigra. Jeho pocit však může být i objektivní a účetní firma nevyužila všechny možnosti daňové optimalizace.

Komunikuje s vámi vaše účetní firma?

Druhý nejčastější důvod změny účetní firmy je způsob komunikace. Žádná nebo minimální komunikace a poskytování informací ze strany účetní firmy klientovi obvykle vede k nehezkému překvapení na konci zdaňovacího období.

Vyměňte firmu, když jste penalizování za chyby v přiznání

Dalším důvodem změny účetní firmy mohou být chyby účetní firmy. Pokud je finanční úřad při kontrole odhalí, jste penalizováni. Výše částky záleží na množství a významnosti chyb. Účetní firma by měla být proti chybám pojištěná, nicméně penalizovanou částku musíte nejprve uhradit na finančním úřadě a až poté ji můžete po účetní firmě požadovat. Není-li účetní firma dostatečně pojištěna, může být zákazník mnohdy finančně velmi poškozený.

Je vaše účetní firma drahá?

Někdy může být důvodem změny účetní firmy i vysoká cena za účetní služby. Nicméně je důležité vědět, že nejlevnější zdaleka neznamená nejlepší, a zejména v oblasti účetnictví a daní to platí dvojnásob. Změna účetní firmy kvůli vysoké ceně vede obvykle po první kontrole opět ke změně. „Vždy je potřeba se zamyslet jaké služby jsou za danou cenu poskytovány a hlavně jaké garance účetní firma v rámci ceny nabízí,“ říká Vaněk.

Jak si vybrat dobrou účetní firmu?

Už jste rozhodnutí změnit účetní firmu? Ale jak si vybrat dobře a opět se nespálit? „Podívejte se na reference společnosti, poté firmu kontaktujte, sejděte se osobně a nebojte se zeptat na vše, co vás zajímá nebo z čeho máte strach,“ radí odborník z firmy Tigra. Také se ujistěte, že má firma s účtováním zkušenosti a do jaké výše je pojištěná v případě chyb v účtování.

Mnohé o společnosti vypovídá i to, jaký účetní program využívá. V dnešní době existuje mnoho cloudových řešení. To znamená, že se software nemusí instalovat a do systému je přístup z jakékoliv zařízení, které je připojené na internet. Práci účetní tak můžete kontrolovat pomocí přístupu do cloudového programu. 

Nezapomeňte, že účetní firma není jen náhražkou kalkulačky

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o