Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Může účetní zpracovat daňové přiznání za svého klienta?

16. 2. 2017

Máte účetní, která vám na svoje IČ zpracovává účetnictví. Má přehled a jednoduchý přístup ke všem účetním datům. Většina majitelů firem, které mají takto spravované účetnictví, bere automaticky fakt, že účetní může sestavit i daňové přiznání. Omyl, nemůže.

Jaký je tedy rozdíl mezi pravomocemi účetní a daňového poradce? Může daňový poradce vést účetnictví? Když on může, tak proč účetní nemůže zpracovat daňové přiznání?

Účetní a jejich pravomoce

Účetní, pokud je OSVČ, poskytuje klientovi účetní poradenství, vedení účetnictví, popřípadě vede daňovou evidenci. Daňová evidence nahradila nedávno zaniklé jednoduché účetnictví. Nemůže však klientovi zpracovat daňové přiznání, protože tato činnost nespadá do rozsahu jeho živnostenského oprávnění.

Zpracování daňového přiznání svým účetním se podnikatel i účetní potýkají s určitými problémy. Jestliže vzniknou vinou účetního chyby v daňovém přiznání, pojištění účetního nemusí pokrýt případné finanční následky. To může způsobit nemalé potíže finanční i právní především klientovi.

Daňové přiznání zpracuje daňový poradce

Daňový poradce nemůže vést klientovi účetnictví, aniž by mu neposkytoval daňové poradenství. Tyto dvě činnosti spolu úzce souvisí. Daňový poradce má tedy ve většině případů živnostenské oprávnění k vykonávání účetních služeb.

Jestliže daňový poradce vede účetnictví, které nemá navázané na daňové poradenství a vznikne na jeho straně pochybení ve zpracování daňového přiznání, nese pak plnou odpovědnost za svoje úmyslná i neúmyslná pochybení.

Shrnutí

Zpracuje-li daňové přiznání účetní a dojde k chybám, jeho pojištění nemusí stačit na jejich odstranění. Účetní by měl také klienta upozornit, že na tuto činnost nemá oprávnění a mohou vzniknout určitá rizika.

Daňový poradce může zpracovávat daňové přiznání. Je pojištěn proti případným chybám v daňovém přiznání.

Naše společnost je rovněž pojištěna proti případným chybám. Nechte si od nás zpracovat kalkulaci na vedení účetnictví a služby s účetnictvím spojené, včetně daňového poradenství.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o