Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Podíl neproplacených faktur klesá - jak na neplatiče

18. 8. 2017

Asi každého podnikatele trápí neproplacené faktury. Pro některé odběratele je doba splatnosti jen další  nepodstatný řádek a někteří si s platbou nelámou hlavu vůbec. Pozdě zaplacené nebo nezaplacené faktury přitom dělají v účetnictví pořádnou paseku.

Možností jak reagovat na neplatiče je několik. Doporučuje se zesílit urgence a nabídnout nový termín proplacení bez sankcí. Pokud ani tato “mírnější varianta” nepomůže, nastupuje pozastavení prací, písemná výzva včetně vyčíslení úroků z prodlení a nakonec soudní vymáhání.

Celý postup zpravidla bývá následující:

  1. Právní oddělení zašle neplatiči výzvu k úhradě. Ten na ni může reagovat zaplacením dluhu, nabídkou na smírčí řízení nebo také nijak.
  2. V případě, že dlužník nereaguje, je na řadě podání žaloby k soudu. Pokud má podnikatel podklady, že mu za jeho dohodnutou práci nebylo zaplaceno, soud vydá rozsudek o uhrazení.
  3. Pokud dlužník neuhradí pohledávku ani na základě pravomocného rozsudku, nastupuje exekuční řízení.

Dobrá zpráva je, že platební morálka v České republice se výrazně zlepšila. V roce 2016 v době splatnosti zaplatilo faktury 44,7 % tuzemských firem, přičemž evropský průměr je 39,1 %. Zlepšující se platební morálku je možné vypozorovat již od roku 2013. Nejspolehlivějšími plátci v Evropě jsou Dánové, Němci a Maďaři. Vrásky na čele naopak nejvíce přidělávají firmy z Rumuska a Portugalska.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra не сыграет с вами первоапрельскую шутку

Первое апреля, внушающий трепет день подачи финансовой отчетности наступил. Как в этом участвовала ваша бухгалтерская фирма? Не сыграла с вами первоапрельскую шутку? Если вы не уверены в качестве ее услуг, смените ее! Без колебаний обращайтесь в компанию Tigra, которая сочетает в себе как…

Качественное программное обеспечение – это основа

Компания Tigra использует только качественное лицензированное программное обеспечение и систему на основе облачной инфраструктуры, предоставляющие возможность онлайн-решения и доступа из любой точки. Тем не менее это решение очень безопасно, поскольку используется шифрование, подобное шифрованию в…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o