Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Absurditou roku se stalo odvádění DPH z nezaplacených faktur

12. 5. 2017

Soutěž o největší byrokratickou absurditu vyhrála povinnost podnikatelů odvést DPH z neproplacených faktur. Tato povinnost přitom není žádnou novinkou. Platí již od roku 2004. Malé a střední podniky však trápí natolik, že letos tuto anketu vyhrála. Zejména menší podniky, které nemají páky na vymáhání pohledávek a nemohou si dovolit platit pozdě dodavatelům, mohou kvůli této povinnosti skončit. Podle finančního úřadu však jde o riziko podnikání, a řešení problému nepřísluší daňovým právním předpisům.

Další nominované absurdity

V anketě se rozhodovalo mezi sedmi nominacemi. Na „vítězství“ nedosáhlo těchto šest.

Informace o povinnosti EET

Podnikatel přijímající tržby, které spadají pod EET, musí také viditelně umístit informaci, že se v prodejně běžně uskutečňují evidované tržby. Podle podnikatelů je tato informace pro zákazníky zcela zbytečná, protože nijak nepřispěje k jejich komfortu. Smyslem těchto cedulek je pravděpodobně vyšší rozšíření povědomí o EET.

Exekuce na mzdy

Pokud podnikatel přiměje zaměstnance, na kterého je vázána exekuce, zahrne jeho datovou schránku vlna zpráv a povinností, jak poskytnout součinnost exekutorům. Rozsah této součinnosti není definován, pokud ji však zaměstnavatel nenaplní, hrozí mu pokuta až 50.000 Kč.

Papírové kolky

Již od dob Habsburků se u nás vydávají papírové kolky. V současné době digitalizace spravování financí je však stále některé úřady vyžadují jejich zaplacení v hotovosti. Dochází tak k situacím, kdy podnikatel dokument odešle datovou schránkou, ale kolek musí fyzicky dodat úřadu.

Prokazování finanční způsobilosti u dopravců

Jen provozovatel jedné živnosti musí každoročně prokazovat svou finanční způsobilost a tím jsou dopravci. Každý dopravce je povinen prokázat kapitál a rezervy ve výši téměř 250.000 Kč na jedno provozované vozidlo a 1350.000 Kč na každé další. Pokud finanční způsobilost prokázána není, podá dopravní úřad živnostenskému úřadu návrh na zrušení živnosti. Finanční způsobilost však nejde prokázat z daňové evidence, protože příslušné evropské nařízení tuto možnost neuvádí.

Řidičský průkaz lze získat jen na příslušném úřadě

Na rozdíl od občanského průkazu či živnostenského oprávnění je nutné požádat o vydání či výměnu řidičského průkazu jen na úřadě, příslušného podle místa trvalého bydliště. Zároveň je nutné přinést papírovou fotku. Tyto nerovnosti by však měla odstranit novela, kterou na jaře schválil poslanci.

Získání stavebního povolení

Získat stavební povolení u českých úřadů trvá tři čtvrtě roku, je k němu třeba 21 kroků a průvodce k získání stavebního povolení čítá několik set stránek. Do sněmovny však také míří novela, která by měla proces zjednodušit a zkrátit.

Připomeňte si absurdity loňského roku.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra не сыграет с вами первоапрельскую шутку

Первое апреля, внушающий трепет день подачи финансовой отчетности наступил. Как в этом участвовала ваша бухгалтерская фирма? Не сыграла с вами первоапрельскую шутку? Если вы не уверены в качестве ее услуг, смените ее! Без колебаний обращайтесь в компанию Tigra, которая сочетает в себе как…

Качественное программное обеспечение – это основа

Компания Tigra использует только качественное лицензированное программное обеспечение и систему на основе облачной инфраструктуры, предоставляющие возможность онлайн-решения и доступа из любой точки. Тем не менее это решение очень безопасно, поскольку используется шифрование, подобное шифрованию в…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o