Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Co je a co není pracovní úraz

17. 10. 2014

Pracovní úraz je takový, který se zaměstnanci stal v souvislosti s plněním pracovních povinností. Například tedy pokud má zaměstnanec dovoleno nebo nařízeno pracovat z domu a stane se mu úraz, může jej nahlásit jako úraz pracovní.

Naopak pokud zaměstnanec během pracovní doby odejde na oběd mimo pracoviště, k lékaři nebo se zraní během cesty do / z práce nejedná se o pracovní úraz. Výjimkou je, pokud se jedná o nařízenou lékařskou prohlídku zaměstnavatelem.

Postup zaměstnavatele

Důležité je, aby zaměstnanec úraz neprodleně nahlásil. Poté podstoupí test na alkohol a další návykové látky. Jejich přítomnost totiž znamená, že zaměstnavatel nenese za úraz zodpovědnost. Zaměstnavatel má povinnost evidovat všechny úrazy. Pokud evidenci nevede, hrozí mu pokuta až 400 tisíc Kč.

V případě pracovního úrazu je zaměstnavatel povinen zaměstnance odškodnit. Konkrétně mu poskytne náhradu za ztrátu výdělku, bolest a ztížení společenského uplatnění, náklady spojené s léčení a věcnou škodu. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra will not play Fool's Day jokes on you

April 1st, the day of feared accounting deadlines is here. How did your accounting company handle the closing date? Did it play a Fool's Day joke on you? If you are not sure about its services, change it! Do not hesitate to contact Tigra, a company that connects serious approach and more than 20…

Custom Solutions Tailored to Our Clients' Needs

Tigra always tries to fully respect its client's wishes, requirements and customs. Together, we can find a solution that will be precisely tailored to the needs of your company - from book keeping, which will be fully in our competence, to book keeping at our client's site. Let Tigra tailor a…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o