Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Kolik může zaměstnavatel srazit ze mzdy na úhradu dluhu?

13. 8. 2018

V průběhu pracovního poměru se může stát, že zaměstnanec bude dlužit svému zaměstnavateli peníze. Ať už si je od něj půjčí z důvodu výhodnějších podmínek, než u bankovních institucí, nebo mu svým konáním způsobí nějakou škodu. Zaměstnavatel naopak každý měsíc “dluží” do výplatního termínu svým zaměstnancům mzdu.

V běžném životě se v případě vzájemných dluhů obě strany dohodnou, dluhy se započtou a zbytek doplácí jen jedna strana. V tomto konkrétním případě se ovšem může stát, že dluh zaměstnance vůči zaměstnavateli je větší, než mzda, která mu náleží. Zaměstnanec logicky nemůže být úplně bez výplaty. Kolik mu musí v každém případě zůstat?

Nezabavitelná částka

Pro každého zaměstnance je tzv. nezabavitelná částka (tedy částka, kterou musí po zdanění vždy dostat) jiná. Důležité je, zda má zaměstnanec vyživovací povinnost vůči dalším osobám (děti, ale i manžel nebo manželka). Základní nezabavitelná částka na jednotlivce je 6.225,33 Kč, za každou další vyživovanou osobu 1.556,33 Kč. Například pro zaměstnance který má vyživovací povinnost na dvě děti je nezabavitelná částka 9.337,99 Kč.

Kromě této nezabavitelné částky musí zaměstnanec dostat minimálně jednu třetinu z rozdílu mezi čistou mzdou a nezabavitelnou částkou. A to v případě, že pohledávka zaměstnavatele je přednostní (stanoveno zákoníkem práce). Pokud pohledávka zaměstnavatele není přednostní, musí zaměstnanci zůstat dvě třetiny z rozdílu.

Uvedená omezení pro srážky se týkají jen mzdy. Z odměn za pracovní pohotovost, odstupné nebo cestovní náhrady může zaměstnavatel srážet dluh bez omezení.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra will not play Fool's Day jokes on you

April 1st, the day of feared accounting deadlines is here. How did your accounting company handle the closing date? Did it play a Fool's Day joke on you? If you are not sure about its services, change it! Do not hesitate to contact Tigra, a company that connects serious approach and more than 20…

Custom Solutions Tailored to Our Clients' Needs

Tigra always tries to fully respect its client's wishes, requirements and customs. Together, we can find a solution that will be precisely tailored to the needs of your company - from book keeping, which will be fully in our competence, to book keeping at our client's site. Let Tigra tailor a…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o