Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Využívat děr v zákoně za účelem snížení daní bude složitější

15. 3. 2018

Ministři financí členských zemí Evropské Unie se shodli na novele směrnice, podle které by daňoví zprostředkovatelé firem s přeshraničním působením museli informovat úřady o plánech firem na snižování daní. Účetním, daňovým poradcům nebo právníkům, kteří by tak neučinili, by v opačném případě hrozil postih. Pokud návrh projde, bude účinný od roku 2020.

Cílem novely směrnice je, aby úřady mohly zabránit daňovým únikům ještě před jejich uskutečněním. Daňoví poradci budou muset nahlásit úřadům schéma, jak si firmy plánují snížit daně. Úřady posoudí, jestli se nejedná o agresivní daňové plánování a jestli není třeba zákony upravit tak, aby k daňovému úniku nemohlo dojít.

Návrh ještě musí potvrdit Rada EU, ale již nyní má své zastánce. Podle komisaře pro hospodářské otázky, daně a cla je to další krok pro daňovou transparentnost Unie. Novela by tak usnadnila postup úřadů při potírání agresivních daňových plánování. Pokud bude novela směrnice schválena, budou mít členské státy čas do konce příštího roku, aby ji zapracovaly do národního práva.

Novela také obsahuje typické příklady schémat, které budou muset daňoví zprostředkovatelé hlásit. Jedná se zejména o převádění prostředků do zemí s nízkým zdaněním nebo zahrnutí poplatků jasně souvisejících s úsporou na daních.

Zástupci zemí se na návrhu sice shodli, nicméně někteří měli námitky proti její finální podobě. Mezi těmi, co novelu nejvíce rozporují, jsou Řecko a Lucembursko.

Aby se firmy nedostaly do rozporu se zákonem je dobré znát možnosti daňové optimalizace

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra will not play Fool's Day jokes on you

April 1st, the day of feared accounting deadlines is here. How did your accounting company handle the closing date? Did it play a Fool's Day joke on you? If you are not sure about its services, change it! Do not hesitate to contact Tigra, a company that connects serious approach and more than 20…

Custom Solutions Tailored to Our Clients' Needs

Tigra always tries to fully respect its client's wishes, requirements and customs. Together, we can find a solution that will be precisely tailored to the needs of your company - from book keeping, which will be fully in our competence, to book keeping at our client's site. Let Tigra tailor a…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o