Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

ČNB zvedla základní úrokovou sazbu a zdražila peníze

3. 11. 2017

Na svém zasedání tento týden se Česká národní banka rozhodla zvýšit základní úrokovou sazbu na 0,5 %. Stalo se tak tedy přesně podle očekávání ekonomů. Tzv. repo sazba se zvýšila podruhé za sebou po té, co stagnovala na 0,05 % od listopadu 2012.

Důvodem pro zvýšení úrokové sazby je až příliš rychlý růst ekonomiky. Kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti se lidé ani firmy nebojí utrácet. Zdražení peněz má za cíl, aby lidé utráceli uvážlivěji a vytvářeli si rezervy. Kvůli příliš rychlému růstu ekonomiky nemohou firmy nabírat nové zaměstnance, musí zvyšovat mzdy, aby udrželi stávající, což vede ke zdražování cen.

Co zvýšení repo sazby znamená

  • Stoupnou úroky u hypoték a ty se tak stanou méně dostupné. Období rekordně nízkých úroků skončilo a výše splátek se tedy budou postupně zvyšovat. Kvůli konkurenci se však nepředpokládá, že úroky u hypoték budou růst stejně rychle jako repo sazba. Zatímco repo sazba stoupla mezi srpnem a září o 0,25 %, úroková sazba u hypoték se zvýšila o 0,03 %.
  • Je možné, že stoupnou i úroky u spořících účtů. Banky však stále mají přebytek peněz, nemusí tedy lákat nové vklady.
  • Posílí koruna. Ve většině Evropy zatím převládají “záporné” úrokové sazby, proto by česká ekonomika mohla být přitažlivější pro zahraniční investory.
  • Sníží se míra inflace.
  • Nebudou tak rychle růst mzdy, může krátkodobě stoupnout nezaměstnanost, ale firmy dlouhodobě řeší nedostatek zaměstnanců.

Analytici očekávají, že úroková sazba poroste i při dalších zasedáních bankovní rady. Ani guvernér ČNB tento průběh nepopřel. K podobným krokům se uchylují i ostatní evropské banky i Evropská centrální banka.

Podraží tedy i hypotéky pro podnikatele. Připomeňte si, co obnáší vzít si hypotéku na firmu

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Tigra will not play Fool's Day jokes on you

April 1st, the day of feared accounting deadlines is here. How did your accounting company handle the closing date? Did it play a Fool's Day joke on you? If you are not sure about its services, change it! Do not hesitate to contact Tigra, a company that connects serious approach and more than 20…

Custom Solutions Tailored to Our Clients' Needs

Tigra always tries to fully respect its client's wishes, requirements and customs. Together, we can find a solution that will be precisely tailored to the needs of your company - from book keeping, which will be fully in our competence, to book keeping at our client's site. Let Tigra tailor a…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o