Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Kolik může zaměstnavatel srazit ze mzdy na úhradu dluhu?

13. 8. 2018

V průběhu pracovního poměru se může stát, že zaměstnanec bude dlužit svému zaměstnavateli peníze. Ať už si je od něj půjčí z důvodu výhodnějších podmínek, než u bankovních institucí, nebo mu svým konáním způsobí nějakou škodu. Zaměstnavatel naopak každý měsíc “dluží” do výplatního termínu svým zaměstnancům mzdu.

V běžném životě se v případě vzájemných dluhů obě strany dohodnou, dluhy se započtou a zbytek doplácí jen jedna strana. V tomto konkrétním případě se ovšem může stát, že dluh zaměstnance vůči zaměstnavateli je větší, než mzda, která mu náleží. Zaměstnanec logicky nemůže být úplně bez výplaty. Kolik mu musí v každém případě zůstat?

Nezabavitelná částka

Pro každého zaměstnance je tzv. nezabavitelná částka (tedy částka, kterou musí po zdanění vždy dostat) jiná. Důležité je, zda má zaměstnanec vyživovací povinnost vůči dalším osobám (děti, ale i manžel nebo manželka). Základní nezabavitelná částka na jednotlivce je 6.225,33 Kč, za každou další vyživovanou osobu 1.556,33 Kč. Například pro zaměstnance který má vyživovací povinnost na dvě děti je nezabavitelná částka 9.337,99 Kč.

Kromě této nezabavitelné částky musí zaměstnanec dostat minimálně jednu třetinu z rozdílu mezi čistou mzdou a nezabavitelnou částkou. A to v případě, že pohledávka zaměstnavatele je přednostní (stanoveno zákoníkem práce). Pokud pohledávka zaměstnavatele není přednostní, musí zaměstnanci zůstat dvě třetiny z rozdílu.

Uvedená omezení pro srážky se týkají jen mzdy. Z odměn za pracovní pohotovost, odstupné nebo cestovní náhrady může zaměstnavatel srážet dluh bez omezení.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Maßgeschneiderte Lösung für Kunden

Die Gesellschaft Tigra bemüht sich immer, die Kundenwünsche und Anforderungen sowie ihre Gewohnheiten zu berücksichtigen. Zusammen können wir also eine maßgeschneiderte Lösung für Ihre Gesellschaft ausdenken – von der Buchhaltung, die voll in unserer…

Hochwertige Software - Grundlage

Die Gesellschaft Tigra benutzt nur hochwertige und lizenzierte Software und System mit Cloud, so dass alles online gelöst wird und überall zugänglich ist. Diese Lösung ist trotzdem sehr sicher, weil es dabei eine ähnliche Verschlüsselung wie bei Banksystemen genutzt…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o