Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Kupní síla dnes a v roce 1985

17. 4. 2015

Při sledování filmů z 80. let se občas musíme pousmát. Když zmíní cenu například jízdenek MHD, známky na dopis nebo lístků do kina. V porovnání se současnými cenami působí opravdu úsměvně. Druhým dechem však bývá často oponováno, ale jaké byly tenkrát platy. Co jste si mohli dovolit v roce 1985 za průměrný plat a co dnes?

Co bylo levnější v roce 1985

Průměrná cena jízdného byla opravdu nižší a za průměrný plat v roce 1985, kdy byl průměrný plat necelé 3.000 korun, bylo možné pořídit 2.920 jízdenek na MHD. Za současné průměrné platy si jízdenek pořídíte výrazně méně, okolo 1100. Také plyn byl levnější. V roce 1985 si ho mohli dovolit téměř dvojnásobné množství.

Co je levnější v současnosti

Dnes je výrazně levnější elektronika. Zatímco v roce 1985 nestačil průměrný plat na elektrický sporák, dnes si koupíme tři. Také potraviny jako máslo, vejce nebo cukr jsou výrazně levnější. Je to tedy zhruba půl a půl. Usmívat se při cenách z 80. let však stále můžeme.

Kupni sila 1985

Přečtěte si další novinky a aktuality ze světa osobních financí a ekonomiky. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o