Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Ženy vydělávají o pětinu méně

6. 3. 2015

Podle evropského statistického úřadu Eurostat je rozdíl mezi platy českých žen a mužů 22,1 % ve prospěch mužů. Tento rozdíl je třetí největší ze zemí Evropské Unie. Větší rozdíly mezi mzdami jsou už jen v Rakousku (23 %) a Estonsku (29,9 %)

Naopak nejmenší rozdíly v odměňování zaměstnanců jsou ve Slovinsku (3,2 %), na Maltě (5,1 %) a v Polsku (6,4 %). Celkový průměr platového rozdílu v EU je 16,4 %. Čísla pochází z dat sbíraných v roce 2013. Dobrou zprávou je, že oproti poslednímu výzkumu z roku 2008 se rozdíl mezd zmenšuje.

Ženy na pracovním trhu

V roce 2013 tvořily ženy 46 % zaměstnanců. Obsazovaly však pouze třetinu manažerských pozic, napříč celou Evropskou Unií. Nejvíce žen pracuje na administrativních pozicích. V Irsku je dokonce ženami obsazeno 80 % administrativních pozic. V České republice je situace rozdílná jen o jediné procento, tedy místa v administrativě jsou ze 79 % obsazeny ženami. Německo se snaží situaci vylepšit zavedením kvót pro výběrová řízení do manažerských pozic. V České republice má tento návrhu podporovatele i odpůrce. Úroveň minimální mzdy je u nás zaručená pro třídy profesí.

Ženy také více pracují na částečný úvazek. V celoevropském průměru na zkrácený úvazek pracuje třetina žen, zatímco u mužů tento úvazek nevyužívá ani desetina.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o