Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Školkovné 2015

13. 2. 2015

Od ledna roku 2015 mohou rodiče využít nový způsob daňového zvýhodnění tzv. školkovné. Pro uplatnění slevy je potřeba donést potvrzení o umístění dítěte z mateřské školy. Dokumenty jsou potřeba dodat do 16. února.

Dále je potřeba doložit od druhého partnera, že slevu neuplatňuje, protože stejně jako v případě „slevy na dítě“ má na zvýhodnění nárok jen jeden z rodičů. V případě, že by si zaměstnanec sám podával daňové přiznání, má čas do 1. dubna, stejně jako OSVČ nebo živnostníci.

Školkovné není sleva na dítě

Rozdíl mezi školkovným a slevou na dítě je, že školkovné se odečítá z daně, zatímco sleva na dítě ze základu daně. Rodič si tedy bude moci snížit daň o 8500 Kč za minulý rok, za letošek to pak bude 9200 Kč. Dalším rozdílem mezi školkovným a slevou na dítě je, kdy se sleva uplatňuje. Zatímco sleva na dítě se odečítá ze základu daně každý měsíc, školkovné je roční sleva uplatňovaná až po skončení kalendářního roku.

Školkovné, které je součástí novely zákona o dani z příjmů. nebudou moci uplatnit, oproti slevě na dítě, prarodiče starající se o vnoučata. Se slevou mohou naopak počítat živnostníci a OSVČ uplatňující výdajové paušály. Naopak podnikatel, který si výdaje předškolní zařízení uvedl do nákladů nárok na školkovné nemá.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o