Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Co je a co není pracovní úraz

17. 10. 2014

Pracovní úraz je takový, který se zaměstnanci stal v souvislosti s plněním pracovních povinností. Například tedy pokud má zaměstnanec dovoleno nebo nařízeno pracovat z domu a stane se mu úraz, může jej nahlásit jako úraz pracovní.

Naopak pokud zaměstnanec během pracovní doby odejde na oběd mimo pracoviště, k lékaři nebo se zraní během cesty do / z práce nejedná se o pracovní úraz. Výjimkou je, pokud se jedná o nařízenou lékařskou prohlídku zaměstnavatelem.

Postup zaměstnavatele

Důležité je, aby zaměstnanec úraz neprodleně nahlásil. Poté podstoupí test na alkohol a další návykové látky. Jejich přítomnost totiž znamená, že zaměstnavatel nenese za úraz zodpovědnost. Zaměstnavatel má povinnost evidovat všechny úrazy. Pokud evidenci nevede, hrozí mu pokuta až 400 tisíc Kč.

V případě pracovního úrazu je zaměstnavatel povinen zaměstnance odškodnit. Konkrétně mu poskytne náhradu za ztrátu výdělku, bolest a ztížení společenského uplatnění, náklady spojené s léčení a věcnou škodu. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o