Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Podle MMF neporoste globální ekonomika podle původních odhadů

11. 10. 2018

Jarní prognózy odhadovaly, že za letošní rok světová ekonomika poroste o 3,9 %. Nyní však Mezinárodní měnový fond své odhady upravil a odhaduje, že růst zůstane na loňských 3,7 %. Stále se jedná o výraznější růst než v letech 2012 - 2016. Oproti tomu propad růstu české ekonomiky má být oproti minulému roku výraznější. V loňském roce růst činil 4,3 %, v letošním roce MMF očekává růst 3,1 %. Příští rok by pak měl ještě mírně klesnou na tříprocentní růst.

Podle MMF ohrožuje světovou ekonomiku více negativních vlivů, které mohou způsobit šok. Mezi vlivy, které zpomalují růst ekonomiky patří pomalý růst úroků v USA, oslabení měn nebo pokles akciových trhů v rozvojových zemích. Růst ekonomiky také zpomaluje čekání na dohodu o volném obchodu mezi USA, Mexikem a Kanadou nebo jednání o brexitu.

Podle analytiků odhady týkající se české ekonomiky nejsou ničím negativním. Více se přiblížily prognózám tuzemských institucí. Vývoj české ekonomiky ovlivňuje zejména očekávané zvýšení základní úrokové sazby ČNB a také více dovozu ze zahraničí oproti snížení vývozu, což způsobila slabší zahraniční poptávka i dosažení maximální výrobní kapacity českých firem. Z globálních vlivů českou ekonomiku více ovlivňuje blížící se brexit než napjaté obchodní vztahy mezi USA a Čínou. Přesto i pro příští rok se očekává růst okolo tří procent.

Hledáte služby účetní firmy? Vyžádejte si nezávaznou cenovou kalkulaci.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o