Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Mladí Češi preferují jistotu v podobě zaměstnání

5. 10. 2018

Většina mladých Čechů raději pracuje na pracovní smlouvu než na fakturu na volné noze, nebo rozjela jiný druh podnikání. Podle nich je s prací na volné noze spojena řada byrokracie a má spoustu nevýhod. Ve svém názoru ovšem nejsou sami. Podobný postoj má i téměř 43 tisíc respondentů zapojených do průzkumu v 11 zemích světa. V tomto průzkumu dalo přednost zaměstnaneckému poměru 78 % účastníků.

Jaké výhody vidí v zaměstnaneckém poměru?

Tou jednoznačně nejskloňovanější výhodou je jistota. A to hned v několika směrech. Jistota pravidelného příjmu, pracovního prostředí a samozřejmě také ochrana zaměstnance plynoucí ze zákoníku práce.

Zaměstnanci mají také garantovaný nárok na dovolenou, příplatky za práci přesčas nebo o svátcích, zaměstnavatel za něj komunikuje s úřady a pojišťovnami. Nemluvě o dalších zaměstnaneckých výhodách, které firmy nabízejí.

Pro některé jsou však podmínky zaměstnaneckého poměru příliš svazující. Přes veškerou administrativní zátěž se rozhodnou pracovat na volné noze.

Jaké jsou výhody práce freelancera?

Živnostníci dostávají na účet za stejnou práci více peněz. Z těch samozřejmě musí strhnout povinné odvody a pojištění, ale zase si do konečné ceny promítnou veškeré své finanční náklady na práci a cenotvorba je čistě na nich. Tím nejčastěji zmiňovaným důvodem je ovšem svoboda. Lidé na volné noze mají volnou pracovní dobu, nejsou fixováni na jedno kontaktní místo, vybírají si projekty, na kterých budou pracovat.

Chce to ovšem mít notnou dávku zodpovědnosti a kontroly. Nejen vůči závazkům, ale i vůči sobě samému. Jak již bylo zmíněno, lidé na volné noze nemají žádnou proplacenou dovolenou, musí se tedy přimět také někdy nepracovat. Nikdo za ně nehlídá termíny a mají maximální odpovědnost za odvedenou práci.

Je tedy na každém, zda jeho povaha a osobnost dává přednost spíše jistotě nebo svobodnějšímu přístupu k práci.

Pokud pracujete na volné noze a potřebujete pomoci s účetnictvím, ozvěte se nám

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o