Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

České domácnosti za posledních deset let výrazně bohatnou

17. 9. 2018

Hospodářská krize naučila Čechy ukládat peníze. Od roku 2008 vzrostlo čisté jmění domácností o 38 % na téměř 11 bilionů korun. Čisté jmění domácností je tvořeno rozdílem mezi celkovou hodnotou majetku a finančními závazky vůči bankám. Ke konci roku 2017 převyšovaly vklady domácností u bank úvěry o 772 miliard korun.

Domácnosti mají nejvíce peněz na standardních a spořících účtech. Značí to o jejich konzervativnosti a jistotě mít peníze více po ruce. Naopak od krize na konci minulého desetiletí klesá obliba termínovaných vkladů. Lidé také drží více peníze na běžných účtech kvůli nízkým až nulovým úrokům na spořících účtech.

Zajímavým ukazatelem je také fakt, že zároveň s čistým jměním domácností stoupá i dluhové zatížení vůči platům. Dá se tedy předpokládat, že jedna skupina domácností peníze hromadí, zatímco druhá se zadlužuje. Celkově tedy situace může působit stabilně, hrozí ovšem zvyšování rozdílů mezi domácnostmi a předluženost určité skupiny popuplace.

Řada domácností si také peníze nedrží u sebe, ale přesunuje je do aktiv s dlouhodobým zhodnocením - jako jsou nemovitosti, cennosti nebo půda. O téměř 60 % vzrostly také za posledních deset let prostředky na finanční aktiva, oběživo a vklady. Dokonce o 67 % vzrostly pojistné a penzijní rezervy. V oblasti finančních aktiv zaznamenalo nejvyšší růst držení dlouhodobých cenných papírů - ze 17 miliard na 152 miliard korun.

Někteří Češi se tedy z krize poučili a snaží se vybudovat dostatečné rezervy pro další ekonomickou recesi. Současné dluhy, které si domácnosti nabraly v době růstu, pro ně však v budoucnosti mohou znamenat problém. I to je jedním z důvodů pro zpřísňování podmínek pro poskytování hypoték a úvěrů a zvyšování úrokových sazeb ČNB.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o