Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Finanční správa vydala méně zajišťovacích příkazů

12. 9. 2018

Podle šéfa Generálního finančního ředitelství postupně klesají daňové úniky. Zatímco v roce 2015 objem úniků na dani z přidané hodnoty byl 66 miliard, v letošním roce se odhaduje na 43 miliard. Daňovým únikům u DPH mají zabránit elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení a zajišťovací příkazy.

Právě v oblasti zajišťovacích příkazů čelila finanční správa v minulosti kritice. Úředníci podle stížností postupovali necitlivě a pro zajišťovací příkazy se rozhodli i když to nebylo nutné. Ke stejnému stanovisku došel i Nejvyšší správní soud, u kterého skončilo kvůli zajišťovacím příkazům 122 sporů. 88 z nich se již dobralo pravomocných rozhodnutí (54 z nich ve prospěch státní správy), 31 sporů na rozhodnutí ještě čeká.

Zajišťovací příkaz v praxi znamená, že úředníci finanční správy vyberou u neplatičů daní předpokládanou daň dopředu. Peníze nebo majetek je tak zadržen, dokud firma částku uvedenou v příkazu neuhradí. Pro mnohé firmy však může být tento krok likvidační.

Do konce července bylo vydáno 739 zajišťovacích příkazů pro 235 firem v hodnotě cca 800 milionů korun. Podle daňových odborníků jsou zajišťovací příkazy potřebné, ale finanční správa by po nich měla sáhnout jen v případě, že není možné využít mírnější řešení. Ministerstvo financí v současné době chystá novelu zákona, podle které by firmu po vydání zajišťovacího příkazu kontroloval zajišťovací správce a ne zajišťovací exekuce.

Menšímu objemu daňových úniků podle Generálního finančního ředitelství napomáhá také kontrolní hlášení, díky kterému je finanční správa schopná včas detekovat případné hrozby.

Zjistěte více o kontrolním hlášení.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o