Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

O výši minimální mzdy v roce 2019 vláda rozhodne v září

28. 8. 2018

I v příštím roce by mělo dojít k navýšení úrovně minimální mzdy. Cílem ministryně práce a sociálních věcí je navýšit minimální mzdu do roku 2020 na polovinu průměrné mzdy. V současné době je minimální mzda 12.200 Kč a pracuje za ní cca 150.000 lidí, což jsou asi 4 % všech zaměstnanců. K jejímu navýšení dochází pravidelně od roku 2013. Za poslední dva roky došlo k navýšení dokonce o 2.300 Kč. Právě skokové navyšování, které rozhodují politici, dlouhodobě kritizují zástupci zaměstnavatelů. Uznávají, že je třeba, aby minimální mzda rostla, ale podle nich by měl růst odrážet aktuální ekonomickou situaci, nikoli vývoj let minulých. Naráží na návrh MPSV, podle kterého by se minimální mzda každý rok automaticky valorizovala.

Podle tohoto návrhu by minimální mzda měla dosahovat poloviny průměrné mzdy z předchozího roku. Pokud by průměrná mzda rostla podle předpokladů MPSV a podařilo se prosadit valorizační model, byla by minimální mzda v roce 2023 19.500 Kč.

Ministryně se již také sešla se zástupci odborů a zaměstnavatelů a projednávali růst minimální mzdy pro příští rok. Na setkání navrhovala růst o 1.500 Kč na 13.700 Kč. Podle zástupců zaměstnavatelů je tento krok nezodpovědný a nereálný. Podle nich by firmy takový nárůst mezd nepokryly odpovídajícím navýšením produktivity, proto by nakonec musely propouštět. Oni prosazují nárůst o 800 Kč. Náklady zaměstnavatele jsou samozřejmě vyšší.

Pokud by došlo k nárůstu mzdy o 500 Kč, znamená to pro zaměstnavatele v důsledku odvodů a daně náklady ve výši 670 Kč. Pokud by mzda vzrostla o 1.000 Kč (jak navrhují odbory), pro zaměstnavatele by náklady byly 1.340 Kč měsíčně. A v případě navýšení o 1.500 Kč by zaměstnavatelé za každého zaměstnance “utratili” 2.010 Kč. Podle valorizačního modelu by v roce 2020 měla být minimální mzda dokonce 17.400 Kč. Pro zaměstnavatele by to znamenalo celkové náklady 16 miliard korun. S minimální mzdou by totiž také rostly všechny úrovně mzdy zaručené.

Výši minimální mzdy i přijetí valorizačního vzorce bude mít vláda na programu v průběhu září.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o