Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Vyplatí se zkrácení týdenní pracovní doby?

6. 8. 2018

Odbory navrhují, aby v průběhu následujících čtyř let byla zkrácena týdenní pracovní doba na 37,5 hodin. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanci budou v práci o půl hodiny denně méně. Odbory si od tohoto kroku slibují snížení stresové zátěže zaměstnanců a zvýšení  produktivity práce. Může však také vést ke snížení konkurenceschopnosti a zpomalení ekonomiky.

Podle statistik byla v loňském roce průměrná týdenní pracovní doba 40,1 hodin týdně. Průměr u zaměstnanců je 39,4 hodin a u OSVČ 44,1 hodiny.. Muži obecně pracují o 2-3 hodiny týdně déle než ženy. Muži OSVČ dokonce o 6 hodin déle. Osmihodinová pracovní doba byla u nás uzákoněna již před 100 lety. Pětidenní pracovní týden byl zaveden v roce 1968.

Podle analýzy Raiffeisenbank zkrácení pracovní doby povede ke snížení stresu a nehodovosti zaměstnanců. Dalším důsledkem by mohlo být zvýšení zaměstnanosti. Práce by se totiž rozdělila mezi více zaměstnanců. Nezaměstnanost sice není v současné době v Česku problém, ale situace se může změnit v důsledku automatizace a robotizace průmyslu. Lidé by také fyzicky náročnější zaměstnání mohli dělat déle.

Pokud by však nedošlo ke zvýšení produktivity práce, firmy by na stejnou práci museli najmout více lidí, což by jim zvedlo náklady. V případě, že by nedošlo ke zkrácení pracovní doby i v okolních státech, mohlo by dojít ke snížení konkurenceschopnosti, zbrždění ekonomiky a ohrozit zvyšování platů.

Vzhledem ke zvyšování technické vyspělosti, zájem o flexibilní a částečné úvazky a většímu zapojování žen do pracovního procesu se pravděpodobně zkrácení pracovní doby prosadit podaří. Odbory zároveň podmiňují zkrácení pracovní doby garancí stejně vysokých mezd.

Více než polovina firem však s návrhem zásadně nebo částečně nesouhlasí. Naopak 37 % firem se k návrhu staví kladně.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o