Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Nejčastějším důvodem vyhazovu je nadbytečnost

25. 7. 2018

Zaměstnanec může podat výpověď z jakéhokoli důvodu. Zaměstnavatel se oproti tomu musí řídit výhradně zákoníkem práce a dát výpověď jen z předvídaných důvodů. Nejčastěji potom k výpovědi dochází z důvodu nadbytečnosti zaměstnance. Podle zákoníku práce přitom nadbytečnost znamená, že zaměstnavatel nebo příslušný orgán rozhodne o změně úkolů zaměstnance, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.

Pokud zaměstnanec dostane výpověď od zaměstnavatele, v práci skončí až po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty, která začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce. Zaměstnanec má také nárok na odstupné. Výše odstupného záleží na tom, jak dlouho pro zaměstnavatele pracoval.

  • Pokud u zaměstnavatele pracoval méně než jeden rok, má nárok na odstupné ve výši jednoho platu
  • Pokud u zaměstnavatele pracoval od jednoho do dvou let, má nárok na odstupné ve výši dvou platů
  • Pokud u zaměstnavatele pracuje déle než dva roky, má nárok na odstupné ve výši tří platů

Otázka skutečné nadbytečnosti zaměstnanců bývá také častým důvodem sporů mezi zaměstnavateli a poté bývalými zaměstnanci. V některých případech totiž může být důvod nadbytečnosti zneužitý pro propuštění neoblíbeného zaměstnance. Pokud se prokáže, že zaměstnanec nebyl nadbytečný a na jeho místo byl najatý někdo jiný, může se bránit. Stížnost může zaměstnanec podat do dvou měsíců od skončení pracovního poměru. Pokud však na jeho místo bude dosazen jiný zaměstnanec po více než dvou měsících, bránit se proti neplatné výpovědi nemůže.

Zaměstnanec se také může bránit proti výpovědi, která bude formálně chybná.

  1. Písemná výpověď musí být doručena do vlastních rukou zaměstnance.
  2. Musí v ní být popsány důvody nadbytečnosti.
  3. Výpovědi musí předcházet rozhodnutí o organizační změně a musí být v přímé souvislosti s touto změnou.

Dalším důvodem pro vyhazov může být neomluvená absence

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o