Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Za prohřešky vůči EET již byly uděleny pokuty za téměř 100 milionů korun

12. 7. 2018

V červnu padla dosud nejvyšší pokuta za porušení povinností ohledně elektronické evidence tržeb. Pražskému podnikateli v oboru gastronomie byla udělena pokuta ve výši 270.000 Kč za vydávání falešných účtenek. Podnikatel cíleně vydával účtenky s neplatnými kódy a nepřiznával tak polovinu tržeb.

Dosud byla nejvyšší pokuta udělená v loňském roce v Pardubickém kraji. Její výše byla 260.000 Kč. Podnikatel dlouhodobě neodesílal data do systému a nevystavoval účtenky na několika svých provozovnách.

Za více než rok a půl fungování EET bylo provedeno přes 126 tisíc kontrol. Povinnost vést EET má přitom 170 tisíc podnikatelů. Při téměř čtvrtině kontrol byla finanční správou udělena pokuta, jejichž celková výše vyšplhala na necelých 70 milionů korun. Dalších 27 milionů korun tvoří výše pokut udělených celní správou. Úředně bylo dosud uzavřeno 24 provozoven, z nichž 17 bylo znovu otevřeno. Četnost kontrol neustává, za letošní rok jich bylo provedeno již 45.000.

Podnikatelské asociace postup úředníků u kontrol ostře kritizují. Zejména Podnikatelské odbory upozorňují na případy, kdy byly uděleny tisícové pokuty za nevydání účtenky na několik korun. Kontroloři údajně postupují příliš tvrdě a mnohdy i nelegálně. Finanční úřad se hájí tím, že ve všech případech udělení sankcí jsou posuzovány všechny okolností, od kterých se odvíjí výše pokuty.

I Asociace českého tradičního obchodu hodnotí kontroly jako laxní a celou EET jako neefektivní. Finanční správa se brání, že při zjištění pochybení dochází k opakovaným kontrolám, aby byla zjištěna náprava, kontroly jsou realizovány napříč všemi provozovnami a na základě předchozí analýzy jsou vytipovány problematické, na které se zaměřují více.

Připomeňte si, jaké platby podléhají EET. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o