Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Stát pomůže mladým rodinám s bydlením

26. 6. 2018

Od 15. srpna mohou mladé rodiny žádat stát o půjčku na bydlení. Půjčka bude úročena jedním procentem a má tři různé úrovně. Půjčky budou financovány ze Státního fondu rozvoje bydlení a pro letošní rok je vyčleněno 650 milionů korun.

O půjčku mohou žádat mladí manželé nebo registrovaní partneři, z nichž jeden je mladší 36 let. Zažádat mohou i nesezdaní partneři, kteří však mají dítě do šesti let. Na pořízení rodinného domu mohou mladé rodiny získat až dva miliony korun se splatností až 20 let. V případě vážné nemoci je možné dobu splácení prodloužit až na 25 let. Financovat je možné i stavbu nového domu včetně pořízení pozemku či pořízení domu již postaveného. Při narození dítěte by jistina byla snížena o 30.000 Kč. K úvěru je možné vzít si i komerční hypotéku. Touto půjčkou však není možné hypotéku předčasně splatit.

Půjčku je možné si vzít i na financování bytu a to v maximální výši 1,2 milionu korun. Stejně jako u hypoték platí, že půjčená částka může představovat maximálně 80 % z celkové hodnoty domu či bytu včetně pozemku. Třetí úrovní je maximálně 300.000 Kč určených na modernizaci bytu. V tomto případě je maximální doba splácení 10 let.

Půjčky na bydlení navrhovala již předchozí vláda. Zájem byl však miziví vzhledem k maximální půjčené částce 600.000 Kč. Návrh půjček na bydlení vznikl na základě dotazníkového šetření realizovaném ministerstva pro místní rozvoj.

Nejčastěji vyskytující se připomínky k návrhu zmiňují, že za maximální částky není možné v současné době nemovitost pořídit. Autoři návrhu však kontrují, že návrh není primárně cílen na Prahu, protože většina tamních lidí má dobře placenou práci. Naopak je za cíl udržet mladé rodiny v menších městech a na venkově.

Pro letošní rok stát plánuje půjčit až 650 milionů korun. Do dalších let počítá s miliardou ročně. Konec programu zatím naplánovaný není.

Komerční hypotéky ovlivní nová doporučení ČNB, které budou platit od října

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o