Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Dosáhnout na hypotéku bude opět obtížnější

12. 6. 2018

Česká národní banka se rozhodla sáhnout k dalšímu zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Měsíční splátka hypotéky by neměla přesáhnout 45 % měsíčního příjmu. Celková výše hypotéky by pak neměla překročit devítinásobek ročního platu. Dále bude platit, že většina hypotečních úvěrů pokryje maximálně 80 % z hodnoty nemovitosti. Nová pravidla by měla platit od 1. října 2018.

Například žadatel, který pobírá hrubou mzdu 30.000 Kč, dostává čistou mzdu 22.740 Kč. maximální výše měsíční splátky může být 10.233 Kč a maximální výše hypotéky zhruba 2,4 miliony korun. Samozřejmě, pokud o hypotéku žádá více lidí (například manželé) posuzují se příjmy všech.

Původně se přitom očekávalo, že doporučení ČNB budou ještě přísnější. Mluvilo se o 40 % z měsíčního příjmu a maximální hypotéce ve výši osminásobku ročního příjmu.

Jedním z důvodů, proč ČNB sáhla ke zpřísnění doporučení, je přetrvávající stav nadhodnocených nemovitostí na trhu, stejně jako neustále rostoucí objem hypotečních úvěrů. Ze Zprávy o finanční stabilitě vyplývá, že nemovitosti v Česku v loňském roce zdražily o 16 %, a ceny bytů jsou nadhodnoceny o 14 %.

Nastavené limity bude ve výjimečných případech možné překročit, ne však u více než 5 % sjednaných úvěrů. Nové podmínky se týkají pouze nových hypoték, nikoliv refinancování.

Podle odhadů by stávajícími limity neprošlo 10 % žádostí podaných v druhé polovině loňského roku. Nejvíce se změny dotknou mladých žadatelů, kteří chtějí financovat první bydlení. Oblastně se jedná o Prahu, Brno a jejich okolí, kde jsou nemovitosti oproti platům dražší.

Nová pravidla by mohla znamenat problémy se získáním hypotéky také pro OSVČ

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o