Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Zkrátí se týdenní pracovní doba?

30. 4. 2018

Odboráři v České republice si stanovili za cíl zkrátit týdenní pracovní dobu na 37,5 hodiny týdně. Čeští pracovníci jsou podle nich nejen jedni z nejlevnějších, ale také pracují nejdéle. V současné době je řádný pracovní týden 40 hodin, případně 42,5 hodiny s přestávkami. Pracovní doba by se podle návrhu tedy zkrátila o půl hodiny denně.

Odboráři by změnu chtěli prosadit ideálně v průběhu následujících čtyř let. 77 % firem, kde odbory působí se již zkrácení pracovní doby podařilo prosadit. Česko je stále v počtu odpracovaných hodin nad evropským průměrem. Odbory zatím chtějí na firmy působit jednotlivě. Do budoucna ovšem nevylučují ani jednání s vládnou na národní úrovni.

Podle odborů by zkrácení pracovní doby přispělo ke zvýšení produktivity. Jako vzor si odboráři berou Německo. Němci pracují v rámci Evropské Unie nejkratší dobu, ale jsou nejproduktivnější. V porovnání s českými pracovníky, kteří stráví v zaměstnání v průměru 1.770 hodin ročně, ti němečtí pobyli v práci 1.363 hodin. Německo je ovšem také dále v automatizaci výroby.

Zkrácení pracovní doby by nemělo nijak negativně dopadnout na výši mezd. Odboráři věří, že díky současné ekonomické situaci mají silnou vyjednávací pozici.

Odbory také prosazují proplácení pracovní neschopnosti od prvního dne. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o