Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Většina firem neplní informační povinnost

29. 3. 2018

Přemýšleli jste někdy, kde statistický úřad bere informace pro své přehledy? Získává je ze sborníků, do kterých je prostřednictvím výkazů vkládají vybrané subjekty. Vyplnit výkaz je ovšem činnost administrativně i časově náročná. I proto téměř 70 % firem výkazy za rok 2016 stále neodevzdala. A za předešlý rok jsou čísla podobná.

Firmy měly výkazy odevzdat dle řádného termínu do konce července 2017, dle nejzazšího termínu do konce roku 2017. Přesto je nezveřejnilo celých 69 % společností. Nejvíce „dlužníků“ je mezi pražskými firmami a malými obchodními společnostmi. České firmy obecně mají k zákonné informační povinnosti laxní, někdy až odmítavý postoj. Tento postoj ale podle analytiků ekonomického trhu deformuje tuzemský trh a prospívá nepoctivým firmám.

Trend v počtu dlužníků výkazů se dokonce oproti roku 2015 zhoršil. Tehdy neodevzdalo statistický výkaz 62 % firem. Spolehlivější jsou v poskytování informací akciové společnosti, nejméně spolehlivé jsou naopak obchodní společnosti. Také se dá říci, že čím vyšší zisk, tím vyšší procento odevzdaných výkazů. Ze subjektů, které nevykazují tržby, dluží výkaz 85 % firem. Pravděpodobně větší firmy mají lepší možnost uvolnit na vyplňování výkazů personální zdroje.

Geograficky je nejvyšší podíl dlužníků v Praze, kde výkazy zatím neodevzdalo 75 % společností, následuje Středočeský a Jihomoravský kraj. Z oborů jsou nejméně spolehlivým informátorem velkoobchody s potravinami. Z těchto subjektů odevzdalo výkazy pouze 12 % oslovených. Nejspolehlivější jsou firmy podnikající v oblasti fondů. V tomto oboru odeslalo výkazy do sborníku více než 80 % firem.

Také jste byli vybráni pro vyplnění statistických výkazů? Pro naše klienty tuto činnost zajišťujeme.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o